SAATÇİNİN YÜREK BURKAN HİKAYESİ
726 okunma

SAATÇİNİN YÜREK BURKAN HİKAYESİ

Saate pek çok anlam yüklemek mümkündür. Saat, tamamlayıcı olduğu gibi yeri geldiğinde bir statü göstergesi, bazen ise çocuklara miras bırakabilecek çok özel bir hatıradır. Bu yüzden saat seçimi yaparken hangi amaçla kullanılacağına çok dikkat edilmesi gerekir.

ABONE OL
14/01/2022 09:52
SAATÇİNİN YÜREK BURKAN HİKAYESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarzınızı öne çıkaran, sizi tamamlayan özel bir aksesuar olan saat, bazı kişiler için aksesuardan çok daha öte bir anlam barındırır.


“SAATLER BENİ ANNEME GÖTÜRECEKTİ”


Saat, zamanı göstermenin yanı sıra geçmişle duygusal bağ kurulan özel bir üründür. “Zaman” kavramı bazı yaşam hikayelerinin tam merkezine yerleşmiş ve kişinin tüm hayatına yön vermiştir. 53 yıldır saatlerle uğraşan Ali Canayakın’nın saat tamircisi olmasının ardından da böyle yürek burkan bir hikâye çıktı. Denizli’de Çınar meydanında saat tamirciliği yapan Ali Canayakın ‘nın hikayesi de bunlardan birisi. Saatçi Ali Canayakın saatlerle olan bağını şu cümlelerle anlattı: ‘Saatlerle olan bağımın aslında acıklı bir hikayesi vardır. Ben çocukken ailem beni evlatlık vermiş. Anne özlemi ile dolu bir çocukluk yaşadım. Evlatlık verildiğimi gerçek ailemin onlar olmadığını biliyordum. Annem bir gün beni almaya gelecekmiş gibi sürekli saate bakardım. Kolumda hep saatim olurdu. Yatarken bile çıkarmazdım. Sürekli gözüm saate olurdu. Sanki zaman geçerse her şey değişecekmiş gibi hissederdim. Saatler çabucak geçerse anneme kavuşacakmış gibi hissederdim. Anneme kavuşmak en büyük hayalimdi. Bu yeni ailemi sevmediğim için değildi tabi. Annemi koklamak isterdim, yaşlı mı merak ederdim. Zaman ondan ne götürmüş ne almış bilmek isterdim. Çocukluğum boyunca saatler beni anneme götüreceğini düşündüğüm için hep çok özel oldu.


ANNE ÖZLEMİNDEN DOLAYI SAAT TAMİRCİSİ OLDU


Saat tamirciliğini seçmesindeki en büyük nedenin anne özlemi olduğunu dile getiren Canayakın: ‘Çocukluğumdan beri saat takmayı çok severdim. Saatler benim için çok fazla duygu taşılardı. Bozulduklarında çok üzülürdüm. Pili bittiğinde falan hemen yenisini taktırırdım. Hatta çoğu saatimin düzeneğini kendim açıp pillerini takmaya bozuksa yapmaya çalışırdım. Böyle başlayan serüvenime daha sonra bir saat tamircinsin yanında çırak olarak çalışmaya başlayarak devam ettirdim. Daha sonraları usta oldum kendime dükkân açtım. Bu mesleği seçmemdeki en büyük neden ise dediğim gibi sürekli saat kullanma alışkanlığımdı, onun sebebi de belliydi.’ Diyerek geçmişini hasretle yad etti.


“NİYE SAAT TAKIYORSUNUZ?”


Saat tamircisi Ali Canayakın dükkanına saat tamir ettirmeye ya da pil taktırmaya gelen müşterilerine ilk önce neden saat kullandıklarını sorduğunu belirtti. Bu soru benim için çok önemli diyen Canayakın : ‘ Bir insan neden saat kullandığını öncelikle bilmedir. Amaçsızca yapılan her şey benim için boştur. Saat takmanın bile bir amacı vardır. Kimisi zamanını daha iyi kullanmak için takar saati kimisi de aksesuar olsun diye. Hatta bazı müşterim var ki saati sadece statü göstergesi olarak kullanıyor. Sahip olduğu saatin markası onu ilk kez tanıyanlar için bir fikir veriyormuş. Saat takmak birçok amaca hizmet ettiği için, birinin öncelikle saati hangi amaçla taktığı benim için önemli. Dedi.

Editör : FATMA HAYTAN / ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.