PET SHOPLARDAN KARARA SERT TEPKİ
707 okunma

PET SHOPLARDAN KARARA SERT TEPKİ

Türkiye’de petshoplarda hayvan satışı yasaklandı. Hayvanlar artık petshoplarda bulundurulmayarak katalog üzerinden satışa sunulacak.

ABONE OL
12/04/2022 15:53
PET SHOPLARDAN KARARA SERT TEPKİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pet shop sahibi Mustafa Mert Bağ, alınan karara tepki gösterdi. Bu kararın tartışmaya açık olabileceğini savunan Bağ: “Bu karar bu işten ekmek yiyen esnaf ile orada kendisine aile bulmaya çalışan hayvanlar açısından olumsuz bir sonuç doğuracaktır. İki taraflı da düşünülerek bu karar tekrar gündeme alınmalı.” Diyerek durumdan hoşnut olmadıklarını belirtti.


“HAYVANLAR MERDİVEN ALTI SATILABİLİR”


Pet shoplara 1 yıl süre verilmesiyle birlikte 14 Temmuz 2022 tarihine kadar hayvan satışı yapılabilecek. Yeni uygulanacak olan bu karar ile hayvan satışları pet shopda bulundurularak vatandaşların gelip seçtiği şekilde olmayacak. Artık hayvan satışları katalog üzerinden gerçekleşecek. Bu durumu hem esnaf hem de hayvan severler bağlamında değerlendirmesi gerektiğine vurgu yapan Pet shop sahibi Mustafa Mert Bağ: “Satışlar tamamen kalkmıyor. Fakat kedi ve köpeklerin, süs hayvanlarının pet shoplarda barındırılması yasak olacak. Temmuz ayından itibaren bu karara uygulanmaya başlayacak. Bunun olumlu olumsuz tarafları epeyce tartışma konusu bence. Çünkü biz bu işi vergisiyle yapıyoruz ve bizim Tarım Bakanlığı kontrolünde belirli denetimlerimiz oluyor. Biz bunun satışını yaparken hem vergisini veriyoruz faturalı biçimde alıp ve satıyoruz. Yedinci aydan sonra satışların nasıl olacağı tüm sektör açısından bir merak konusu aslında. Çünkü hangi şartlar altında barındırıldıklarını dışarıda ya da evden satışının nasıl olacağı şu an belirli net bir şey yok bizde açıkçası merakla bekliyoruz. Bu alınan yeni kararla merdiven altı satışların olması mümkün gözüküyor. Dediğim gibi rutin kontrollerden geçiyoruz ama bunun nerelerde üretilip nasıl satılacağı konusunda hala olay netlik kazanmadı. Öte taraftan sosyal medya üzerinden bile şu an satışlar yapılıyor. Bunun ilerleyen süreçlerde önüne geçilmesi çok zor olur. Aslında kayıtsız ve vergisiz satışın önüne geçilmesi gerekiyorken tam tersi bir olayla karşı karşıya geliyoruz.” diyerek açıklamalarda bulundu.


“CAN SAHİPLENDİRME İŞİ BASİTE ALINMAMALI!”


Pet shop sahibi Mustafa Mert Bağ, alınan bu yeni kararın hayvanlara yararının değil de daha çok zararının dokunabileceğine vurgu yaptı. Hayvan satışı ve sahiplendirme işinin aslında bir meslek olduğunu belirten Bağ, bu işin hafife alınmaması gerektiğini dile getirdi. Pet shop sahibi Mustafa Mert Bağ: “Bizler herhangi bir canlı sahiplendirirken canlı satış sözleşmesi ile sahiplendirme yapıyoruz. Burada bakarken zaten herkes parasıyla istediği her şeyi alamıyor. Sonuçta bir can sahiplendiriyoruz. Sattığımız canlıdan bizler para kazansak da işin diğer boyutu daha farklı. Orada ki can, canlı on dört- on beş sene boyunca yeni ailesiyle yaşayacak. Her koşulun göz önüne alınarak bunun değerlendirilmesi gerekiyor. Bizlerde gerekli şartlara uygun ailelere sahiplendirme yapmaya özen gösteriyoruz. Besleyip bir iki ay sonra bu hayvanların tekrar sokağa salınmaması için gerekli her şeyi onlar adına ayarlamaya çalışıyoruz. Bu yüzden bu iş hafife alınmamalı. Ve bu kadar özensizce davranılmamalı. Sonuçta onlarda birer nefes” dedi.


Fatma HAYTAN-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.