DOLAR 13,63730.3%
EURO 15,2305-0.43%
ALTIN 789,97-0,56
BITCOIN 502203-3,06%
Denizli

AÇIK

18:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

X
PAÜ’DEN BAŞARIYI ARTIRMAYA YÖNELİK PROJE

PAÜ’DEN BAŞARIYI ARTIRMAYA YÖNELİK PROJE

PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asiye İvrendi tarafından yürütülmekte olan Öğretmenden Çocuğa isimli TÜBİTAK projesi ile 4-5 yaş grubu okul öncesi öğretmenlerine yönelik oyun temelli öz-düzenlemeyi destekleme eğitimi ve etkinliği gerçekleştirildi. Çocukların sonraki eğitim kademelerindeki başarılarının arttırılmasına katkı sağladığı bilinen öz-düzenleme becerileri geliştirme uygulamaları, bu proje ile okul öncesi öğretmenlerine anlatıldı.

ABONE OL
29/11/2021 13:10
PAÜ’DEN BAŞARIYI ARTIRMAYA YÖNELİK PROJE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Okul Öncesi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asiye İvrendi’nin yürütücüsü olduğu, Okul Öncesi Dönemde Öz-Düzenleme Becerilerini Destekleme TÜBİTAK-4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında desteklenen, Öğretmenden Çocuğa isimli proje ile okul öncesi öğretmenlerine destekleme eğitimleri verildi. Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen ve 5 gün süren etkinlik süresince Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı Denizli il merkezindeki resmi anaokullarında ve anasınıflarında görev yapan 4-5 yaş grubu okul öncesi öğretmenleri, oyun temelli öz-düzenleme müdahale programı ve günlük uygulamalarında öz-düzenlemeyi destekleme ile ilgili eğitim aldı. Bu proje kapsamında ayrıca seminerler, çalıştay ve oyunlaştırma etkinlikleri düzenlendi. Erken çocukluktaki ve gelecek yıllardaki öğrenmeyi etkileyen öz-düzenleme becerilerinin, temelleri yaşamın ilk yıllarında atıldığı için projenin hedef kitlesini özellikle 4-5 yaş grubu okul öncesi öğretmenleri olarak belirlediklerini ifade eden Prof. Dr. Asiye İvrendi, projelerini şöyle özetledi. “Duyguları, düşünceleri ve davranışları kontrol etme ve yönetme becerisi olarak tanımlanan öz-düzenleme, özellikle erken çocuklukta; dil, okuryazarlık ve matematik becerilerini desteklemekte ve çocukların sonraki eğitim kademelerindeki başarılarını etkilemektedir. Öz-düzenleme erken çocukluğun temel gelişimsel başarısıdır. Bu becerilerin desteklenmesi okul başarısızlığını engellemenin bir yolu olarak kabul edilmektedir. Bu projenin temel amacı, okul öncesi öğretmenlerinin öz-düzenlemenin kavramsal temellerine yönelik farkındalıklarını artırmak ve çocukların öz-düzenleme becerilerini desteklemeye yönelik olan bir müdahale programını kendi sınıflarında uygulamaya yönelik deneyim edinmelerini sağlamaktır.”

Editör: Fatma TUNÇER / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.