PAÜ’DE TİGED BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
112 okunma

PAÜ’DE TİGED BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ev Sahipliğinde Transplantasyon ve İmmünolojisi ve Genetiği Derneği (TİGED) Bölge Toplantısı Gerçekleştirildi.

ABONE OL
29/11/2022 21:02
PAÜ’DE TİGED BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantının açılışına Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Yüksel, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Özdel, TİGED Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Murat Özban, dekan yardımcıları, öğretim üyeleri, öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmalarından ilkini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Yüksel yaptı. Prof. Dr. Yüksel şunları ifade etti: “Meslek hayatımda rol model olarak örnek aldığım hocalarım şu an burada. Pamukkale Üniversitesinin Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı serüveni, 2009 senesinde başlıyor. 2010 senesinde bilim dalının kurulması ve sonrasında yetiştirilen meslektaşlarımız kardeşlerimizle beraber Pamukkale Üniversitesi Çocuk Nefrolojisi ünitesi gelişti. Bugün Üniversitemizde nefroloji adına her şey yapılıyor. Bugünkü konumuz nakil (tranplantasyon) ile ilgili olduğu için Başhekimiz Prof. Dr. Murat Özban hocamıza da teşekkür etmek istiyorum. Kendisi bizim transplant cerrahımız. O olmasaydı biz olmazdık. Ben hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum.”

“İMMÜNOLOJİ ÇOK YENİ VE ÖNÜ AÇIK BİR BRANŞ”

Açılış konuşmalarından ikincisini Transplantasyon İmmünolojisi ve Genetiği Derneği (TİGED) Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen gerçekleştirdi. Prof. Dr. Türkmen konuşmasında şunları dile getirdi: “2006 senesinde kurulan Derneğimizde, transplantasyonun tüm disiplinlerinde çalışan arkadaşlarımız bulunmaktadır. Biyoloji ön planda olmak üzere transplantasyonun olmazsa olmaz üç disiplini var. Nefroloji, Hepatoloji gibi medikal branşlar, cerrahi branşlar ve immünolojidir. Bu üç disiplinden biri eksik olursa etkin ve başarılı transplantasyon yapmanız ne yazık ki mümkün olmuyor. İmmünoloji çok yeni ve önü açık bir branş genç öğrenci arkadaşlardan meraklı olan var ise tavsiye edilebilir. Bugünkü konular daha çok transplantasyon immünolojisi ile ilgili olacak. Derneğimizin amacı transplantasyon alanında paydaşlarını bilgilendirmektir ve güncel bilgi seviyesine ulaştırmaktır. Bu bilgi paylaşımını tüm ülkemize yaymaktır.”

REKTÖR KUTLUHAN: “TIP FAKÜLTEMİZ, LOKOMOTİF ÖZELLİĞİ TAŞIMAKTADIR.”

Açılış konuşmalarının sonuncusunu ise PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Kutluhan yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Tıp fakültemizden çok memnun olduğumu dile getirmek isterim. Üniversitemizin şehirle bütünleşmesinde en büyük role sahiptir. Bunun için bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tıp Fakültemiz yine diğer üniversitelerin tıp fakültelerinden ayrıdır ve lokomotif özelliği taşımaktadır. Çünkü Üniversitenin ÖSYM’de en başarılı öğrencileri önce tıp fakültesi yerleşiyor. Diğer fakülteler onun arkasından geliyor. Bu yönü ile de Tıp Fakültemiz gerçekten övmeye değerdir. Üniversitemizin tıp fakültesinin şöyle bir özelliği var: öğrenci tercihlerinde PAÜ Tıp Fakültesi 40’ıncı 50’inci sırada yer alırken, TUS’da 12’inci,15’inci, 17’inci gibi sıralamalarda yerini almaktadır. Bu da, Tıp Fakültemizin eğitiminin çok farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Ülkemizde sadece 1’den 6’ya kadar PDÖ eğitimi yapan fakülte bizim tıp fakültemizdir.”

Açılış konuşmalarının ardından toplantı Türkiye’de Organ Naklinde Güncel Durum başlığındaki ilk oturum; Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi İlknur Kaleli’nin ve Prof. Dr. Oğuz Söylemezoğlu’nun başkanlığında TİGED Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen’in ‘Ülkemizde Organ Nakli Bekleyen Hastaların Yönetimi’ konulu sunumu, Prof. Dr. Tülay Ayna’nın ‘Pretransplant İmmünolojik Testler’ adlı sunumu, Prof. Dr. Hüseyin Töz’ün ‘Posttransplant İmmünolojik Takip’ konulu sunumu ile devam etti. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.