Garenta Denizli Rentacar
PAÜ’DE NFT SERGİSİ
572 okunma

PAÜ’DE NFT SERGİSİ

PAÜ’de açılan NFT "Bellek" sergisinde tüm eserlere QR kodu okutularak erişiliyor. Sergide sanatın dijitalleşmesi ile sanat ve finans arasındaki ilişki irdeleniyor.

ABONE OL
15/03/2022 17:14
PAÜ’DE NFT SERGİSİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Ceren Tekin Karagöz, NFT “Bellek” adını taşıyan ve QR kodlarıyla eserlere ulaşılabilen farklı bir sergi açtı. Eğitim Fakültesi Sergi Salonu’nda düzenlenen serginin açılışına Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Efe Akbulut, öğretim elemanı ve öğrenciler katıldı.

Sergi hakkında bilgi veren Arş. Gör. Dr. Ceren Tekin Karagöz, “Bu sergide yer alan çalışmalar geçmiş-bugün ve gelecekte değişen ve değişecek olan sanat ve finans ilişkisini sorgulamak ve NFT (Non-Fungable Token-Değiştirilemez jeton), kripto para gibi yeni kavramlar üzerine düşünmek için ortaya konmuştur. Kısaca değişen finansal olguları, sanatın dijitalleşmesi ile değişen görme biçimlerini ve sanat ile finansın arasındaki ilişkiyi irdeleyen eserlerden oluşmaktadır. İnternetin yaygınlaşması, akıllı telefonlar, yeni yazılımlar ve programlar ile insanlar yeni uygulamalara yönelmiştir. NFT özellikle akıllı kontratlar (sanat eserinin orijinalliğinin kanıtını sunar) ile sanatçı ve sanat eserinin korunmasını ve geniş kitlelere ulaşmasını kolaylaştırmıştır. İnternet, sanatı dünyadaki hemen herkes için erişebilir kılmış, bir yandan da kişisel bir arşiv yaratma imkânı vermiştir” dedi.

Sergide 40 adet NFT bulunduğunu belirten Dr. Karagöz, bu NFT’lerin 20 tanesinin hareketli grafiklerden, 20 tanesinin ise png görsellerden oluştuğunu belirtti. Karagöz, “Png görsellerden oluşan NFT’ler Tolkien’in yaratmış olduğu orta dünyadan karakterlere ve her biri bir kripto parayı temsil eden dünya dışı yaşam biçimlerine dayanmaktadır. NFT’lerin QR kodları oluşturulmuştur ve sergide her bir NFT’lere QR kod okutularak ulaşılmaktadır. Aynı zamanda NFT, dijital ve fiziksel para, sanatın değişen ifade biçimleri ve yeni görme biçimlerini sorgulayan ve yine bazılarının içerisinde Qr kodlar ile bağlantılı eserler bulunmaktadır” dedi.

Sergi hakkında bilgi alan ve eserleri yakından inceleyen Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can, katkılarından dolayı Arş. Gör. Dr. Ceren Tekin Karagöz’ü kutlayarak, teşekkür belgesi takdim etti.
Sergi 22 Mart tarihine kadar Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Sergi Salonu’nda görülebilecek.

Editör: Fatma HAYTAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.