PAÜ’DE MALAZGİRT SAVAŞ ALANI ARKEOLOJİSİ KONUŞULDU
519 okunma

PAÜ’DE MALAZGİRT SAVAŞ ALANI ARKEOLOJİSİ KONUŞULDU

Pamukkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ile Tarih Bölüm Başkanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik’in konuk edildiği “Malazgirt Savaş Alanı Arkeolojisi” adlı bir konferans gerçekleştirdi.

ABONE OL
03/11/2022 15:35
PAÜ’DE MALAZGİRT SAVAŞ ALANI ARKEOLOJİSİ KONUŞULDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İsmail Çetişli Salonunda düzenlenen konferansa, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Ensar Yeşilyurt, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, İl Kültür Müdürü Turan Veli Akyol ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Beyazıt’ın yanı sıra çeşitli bölümlerden öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

PROF. DR. ÇEVİK “MALAZGİRT SAVAŞ ALANI ARAŞTIRMASI İLKLERİ BARINDIRAN BİR ARAŞTIRMADIR”

Prof. Adnan Çevik konferansta Malazgirt Savaşı’nın nasıl gerçekleştiğine ek olarak Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen “Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması” adlı proje hakkında da detaylı bilgiler verdi. Savaşın yapıldığı yere, kazılar neticesinde elde edilen arkeolojik bulgulara, bölgenin coğrafi özelliklerine, kullanılan son teknoloji cihazlara ve karşılaştıkları zorluklara ilişkin bilgiler veren Çevik, bu araştırmanın Türkiye’de pek çok bakımdan ilkleri barındırdığını ifade etti.

MALAZGİRT SAVAŞ ALANI ARAŞTIRMALARI MİRYAKEFALON SAVAŞ YERİ’NİN TESPİTİNE IŞIK TUTACAK

Konferansın ardından Miryokefalon Savaşı üzerine çalışan uzman akademisyenler, Prof. Dr. Adnan Çevik’le bir araya gelerek, Miryokefalon Savaşı’yla ilgili benzer nitelikte büyük bir projenin Denizli’de nasıl yapılacağına dair görüş alışverişinde bulundular ve bir yol haritası çizmeye çalıştılar. Prof. Dr. Adnan Çevik yürüttükleri projenin Miryokefalon Savaşı’nın yerinin tespitine dair yapılacak çalışmalar için de bir yol gösterici olabileceğini ifade etti. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.