OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SORUNLAR GİDERİLMELİ
284 okunma

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SORUNLAR GİDERİLMELİ

Otonomi Denizli Yönetim Kurulu Başkanı Berzan Taşer, 2022 yılına girdiğimiz bu günde kutlama mesajı yayınlayarak yeni yılın piyasalara yansımasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

ABONE OL
03/01/2022 16:18
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SORUNLAR GİDERİLMELİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2021 yılının tarihe geçecek bir yıl olduğunu dile getiren Başkan Taşer; “Kurlarda yaşanan dalgalanma, 2021 yılında doların tarihi rekor kırışı ve yapılan müdahaleler sonucunda bir anda gerilemesi bu yılı her zaman bize hatırlatacak, tarihi örnekler vermemize vesile olacaktır. Ekonomik gelişmelerin en hızlı etkilediği sektörlerden birisi olan otomotiv sektörü 2021 yılının son çeyreğinde tarihi bir yükselişe geçmiştir. Sektörümüz sadece kurlarda yaşanan dalgalanmayla değil, koronavirüs süreci ile sıfır araçların çıkmaması ve mevcut çip krizi ile büyük yaralar almıştır. Bu nedenle sektör temsilcisi tüm arkadaşlarımıza geçirdikleri bu zor sürecin son olmasını temenni ediyorum. Umarım 2022 yılı sektörümüz için çok daha iyi gelişmelere neden olur” dedi.


TAŞER: “STOKÇULUK YAPANLAR KAYIT DIŞI SATICILARDIR”


Yılın bitimine kısa bir süre kala kurlarda yaşanan yükselişe yeni bir ekonomi paketiyle müdahale edildiğini dile getiren Taşer; “Otomotiv sektörü kurların ani yükselişinde gösterdiği reaksiyonu düşüş yaşandığında da göstermiştir. Fakat özellikle kayıt dışı, vergisiz ve mesleki yeterlilik belgeleri olmadan çalışan şahıslar nedeniyle stokçuluk yapılmış, meslek temsilcilerimizin isimleri bir kez daha karalanmaya çalışılmıştır. Meslektaşlarımızın kanayan yarasına tuz basan bu durumlar nedeniyle sektörümüz kötülenmeye çalışılmıştır” dedi.


YÜZDE 50 DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ SİZLERİ KANDIRMASIN!


2022 yılına girerken kurun ani düşüşü otomotiv sektörünü yavaşlatmıştır diyen Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Berzan Taşer; “Son günlerde 2. el piyasasında yaşanan yüzde 15 – 20 arası gerileme sizleri kandırmasın. Şehir efsanesi haline gelen yüzde 50 düşüş olacak söylemleri ile tüketicileri kimse kandırmaya çalışmamalı. Sektörümüz sadece kurda yaşanan dalgalanmalardan değil çip krizinden de son derece etkilenmektedir. 2022 yılı çip krizini yaşamaya devam edeceğimiz ve arz talep dengesini karşılamayacak yıllardan biri olacaktır. Buda 2. el piyasasına tüketicinin yönelmesine neden olacak ve fiyat düşüşüne engel olacaktır. Mevcut sorunlarımıza son dönemde eklenen ‘magnezyum’ sıkıntısı ise bu süreci daha zorlu bir hale sokmaktadır. Yaz aylarının gelmesiyle seyahatler başlar ve bu seyahatler kısa vadeli al satı beraberinde getirir ve bunda da tercih yüzde 90 ikinci el olur. Taşıt kredisinde faizin çıktığı seviyeleri de ele aldığımızda tüketicilerimiz araç alma konusunda fiyat düşüşünü bekleyerek hata yapabilirler” uyarılarında bulundu.


Başkan Taşer; “Balon yükselişleri göz ardı edersek geriye kalan gerçek 2. el piyasası bu seviyelerde seyreder. Hatta bir yık yukarı doğru bir ivme de kazanabilir. Özellikle sektör temsilcisi arkadaşlarımızın ekonomik nedenler sebebiyle sermaye daralmasına gittiği 2021 yılının ardından tek temennimiz bu tahminlerimizin gerçekleşmemesi olsa bile önümüzde bir gerçek var” dedi.

Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.