“ORUCUN BEDENİNİZE ZARARI DOKUNMAMASI GEREKİR”
279 okunma

“ORUCUN BEDENİNİZE ZARARI DOKUNMAMASI GEREKİR”

Ramazan ayının gelmesi oruçların tutulmaya başlaması ile birlikte vatandaş oruçla ilgili sorular her zaman olduğu gibi yine sormaya başladı.

ABONE OL
11/04/2022 10:19
“ORUCUN BEDENİNİZE ZARARI DOKUNMAMASI GEREKİR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oruç tutan vatandaşların olduğu kadar hastalıkları yüzünden oruç tutamayan kişilerin sayısının bir hayli fazla olduğuna dikkat çeken Eczacı Mehmet Ayduran, ramazan ayında ilaç kullanımı konusunda vatandaşları uyardı.Eczacı Mehmet Ayduran, ramazan ayı boyunca tutulan orucun beden ve ruh sağlığına olan katkısına değindi.


“HASTALAR HEKİM ONAYI OLMADAN ORUÇ TUTMASINLAR”


Ramazan ayının başlamasıyla birlikte uzmanlara oruç ibadetini yaparken orucu bozan durumlar, oruca engel olan şeyler, oruç tutmamaya sebep olabilecek mazeretler çok sık sorulur. Bu konu da en yetkili merciinin konunun muhatabı kişi ve kurumlar olduğunu söyleyen Eczacı Mehmet Ayduran: “Oruç ibadetinin ayrıntıları hakkında konunun muhatabı kurumların açıklamalarını dikkate almak, dini konularda yetkili kurumların açıklamaları doğrultusunda hareket etmek en doğru olanıdır diyebilirim. Oruç bir ibadet. Sağlıklı bireyler inançları gereği oruç ibadetini rahatlıkla yapabiliyorken kronik hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullanmak durumunda olanlar, yaşlılar, bir süreliğine rahatsızlanıp tedavi olmak durumunda olanlar, organ nakli olanlar, sürekli diyaliz ünitesine bağımlı bireyler için oruç ibadeti oldukça zor. Belli zamanlarda ilaç kullanımı, günlük sıvı tüketimi, vücudun aç kalması nedeniyle sağlığı etkileyecek sonuçlar doğurabilecek durumlarda oruç ibadeti bedene zarar verir hal alabilir. Bu nedenle bu kişiler ibadetlerini çok dikkatli bir şekilde yapmaları gerekir.” dedi. Ayduran: “Sağlıklı bir bireyin inancı gereği oruç tutmasında hiçbir engel olmaması yanında belirttiğim gibi özellikle sağlığı ilgilendiren, bedenine zarar verebilen durumlarda öncelikle kendi beden sağlığına zarar vermemek adına bir hekimden onay alınması illa ki gerekir. Sağlığını etkileyen kısa süreli ya da uzun süreli bir hastalığı olan bireylerin tedavi süresince, hastalığı süresince tedavisi bitene kadar her türlü sağlık tavsiyesine uyduğu dönemde oruç ibadetini de hekiminin önerisi doğrultusunda gözden geçirmesi, şayet sağlığına, tedavisine olumsuz bir durum oluşacaksa da oruç tutmaması, ara vermesi sağlık açısından öncelikli bir durumdur.” diyerek sözlerine ekledi.


“ORUÇ, TIBBEN DE TAVSİYE EDİLEN BİR İBADETTİR”


Oruç tutmanın hem beden hem ruh sağlığı açısından tıbben de tavsiye edilen bir ibadet olduğuna vurgu yapan Eczacı Mehmet Ayduran, bedenin aç kalmasının aslında bazen vücut için gerekli bir ihtiyaç hali olduğunu belirtti. Ayduran: “ Belirli bir zaman diliminde bedenin aç kalmasıyla vücudumuzun çok karmaşık sistemleri dinlenmekte, yenilenmektedir. Bir süreliğine aç kalmayı gerektiren oruç ile ayrıca aç olanların durumunu anlama fırsatı da doğar bu dönem içinde. Orucun bir inanç gereği olmasının yanında beden ve ruh sağlığına olan katkısının sağlayacağı fayda ile birlikte oruca engel sağlık sorunları nedeniyle de hekimlerin tavsiyelerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini bir sağlıkçı olarak söyleyebilirim.” diyerek oruç ibadetinin vücut için yararlarını dile getirdi.


FATMA HAYTAN ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.