“ORANTISIZ ZAMLAR MAGDURİYET YAŞATIYOR”
221 okunma

“ORANTISIZ ZAMLAR MAGDURİYET YAŞATIYOR”

ABONE OL
20/03/2022 12:11
“ORANTISIZ ZAMLAR MAGDURİYET YAŞATIYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Nigar Hüyük, “Son aylarda ilimizde beton üretici firmaları tarafından yapılan orantısız zamlar özel sektör ve kamu yatırımlarını ciddi anlamda etkilemekte ve bununla ilgili yapı müteahhitleri mağduriyet yaşamaktadır” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Nigar Hüyük, Ülke ekonomisinin lokomotifi haline gelen ve yaklaşık 200 iş koluyla bağlantılı olan İnşaat sektörü son 3 yıldır ciddi sıkıntılar içindedir ve bu sıkıntılar her geçen gün daha da derinleştiğini söyledi. Hüyük şöyle konuştu; “Bu sektör yüksek iş gücü ve istihdam yarattığından; teknik hizmet veren mimar, mühendis, yapı sahibi, taşeron ve emekçi işçilere kadar herkesi olumsuz etkilemektedir. En büyük sorun inşaat maliyetlerindeki ölçüyü aşan aşırı artışlardır. İnşaat sektöründe artan maliyetler hem toplam inşaat, hem de malzeme maliyetleri açısından TÜİK verilerinin çok üzerindedir. Yüksek enflasyon ve fiyat artışlarındaki istikrarsızlık, sektörü artık maliyet hesabı yapamaz duruma getirmiştir. Kentimizde inşaat maliyetlerinin artması ile birlikte artan konut fiyatları yüzünden, orta ve dar gelirli ailelerin; ev alması artık hayal olmuş, konut arzının azalması, kiralarında anormal şekilde yükselmesine neden olmuştur. Ülkemizde 8 milyona yakın dayanıksız yapı olduğunu varsayarsak, bu durum kentsel dönüşümü imkânsız hale getirdiği için insanların can ve mal güvenliği de problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de, yanlış ekonomik politikalara bağlı bu öngörülemez süreç, inşaat sektörünün tüm bileşenlerini, büyüme ve süreklilik açısından, uzun vadeli planlar yapamaz hale getirmiştir. Sektör içindeki herhangi bir inşaat kolunu tekelleşmeye götürecek her adım kentimizin gelişmesini sekteye uğratacaktır. Son aylarda ilimizde beton üretici firmaları tarafından yapılan orantısız zamlar özel sektör ve kamu yatırımlarını ciddi anlamda etkilemekte ve bununla ilgili yapı müteahhitleri mağduriyet yaşamaktadır. Enflasyon verilerinin çok üzerinde olan bu artışlar kentimizde inşaat sektörünü durma noktasına getirmiştir. Şu anda Denizli çevre illere göre en pahalı betonu kullanmaktadır. Bununla birlikte Denizli`deki hazır beton üreticileri; aylar öncesinden ödemesi ve sözleşmesi yapılmış olan anlaşmalarla ilgili, meslektaşlarımızdan ve müteahhit firmalardan fiyat farkı talep etmektedir. Artan maliyetler bahane edilerek yapılan bu etik dışı uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Sektörün yaşadığı sıkıntıların daha da artmasına neden olan bu uygulama sadece meslektaşlarımızı değil, Denizli halkını da olumsuz etkilemektedir. Bu anlamda başta hazır beton üreticileri olmak üzere diğer tüm malzeme kollarında yaşanacak olan haksız kazanç ve fahiş fiyat artışlarının takipçisi olacağız. İMO Denizli olarak İnşaat sektöründeki sorunların giderilmesinde ve kamuoyu oluşturmada gerekli olan misyonumuzu yerine getireceğimizi tüm Denizli halkıyla paylaşıyoruz” dedi.

Editör: Fatma HAYTAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.