MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK’TEN TAVAS ÇIKIŞI
567 okunma

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK’TEN TAVAS ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Ocak’ta Denizli Tavas’a bağlı Avdan mahallesine açık kömür ocağı işletmesi kurulması için acele kamulaştırma kararını imzaladı. İmzalanan karar gereği 3 buçuk milyon metrekare alanda açık kömür ocağı işletmesi kurulmasına İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM Genel Kurul’da tepki gösterdi.

ABONE OL
07/03/2022 15:34
MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK’TEN TAVAS ÇIKIŞI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tavas ilçesinde 10 mahalle, mermer ocağına karşı direnirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, açık kömür ocağı işletmesi için acele kamulaştırma kararı verdi. Avdan Mahallesi’ne yapılmak istenen açık kömür ocağı işletmesi için 13 Ocak’ta Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı acele kamulaştırma kararı yayınlandı. Yayınlanan karara göre, kömür ocağı işletmesi için linyit çıkarılmak üzere, 3 milyon 764 bin metrekarelik büyük bir alan acele kamulaştırılacak. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM Genel Kurulu’nda konuyu gündeme getirerek ‘Tavas’a dokunmayın.’ dedi. İYİ Partili Milletvekili meclisteki konuşmasında şunlara değindi: “Zeytin katliamı yönetmeliği kadar dikkat çekmese de, 13 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı da, Denizli’deki tarım alanlarının katledilmesinin önünü açan bir karardır. 14 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5103 sayılı Karara göre, Denizli’mizin Tavas ilçesinin Avdan Mahallesinde linyit işletme ruhsatlı sahalarda maden üretimine devam edilebilmesi için ihtiyaç duyulan taşınmazlar acilen kamulaştırılacaktır.


Tavas, birinci derece tarım arazilerine sahip olan bir ovadır. Bu bereketli topraklara ne ekerseniz yetişir, toprağa düşen her tohum kendiliğinden filiz verir. Ancak iktidar Tavas’ın bereketli topraklarının tarım alanı dışında kullanılmasına yemin etmiş olacak ki, madencilik alanındaki bütün projelerini bu bölgede gerçekleştirmek istemektedir. 2016 yılında bu bölgede termik santral yapımı gündeme gelmişti. Bu proje iptal edildi. 2021 yılında tekrar termik santral ve açık kömür işletmesi için ÇED süreci başlatıldı. Kamuoyundan yoğun tepki gelince, bu projede de ÇED raporu iptal edildi.


Ve bölge halkı bu müjdeli haberin şokuna daha alışamadan Sn. Cumhurbaşkanı devreye girdi 13 Ocak’ta 3 milyon 764 bin metrekare alanda kömür ocağı kurulması için acele kamulaştırma kararı çıkardı ve bu sahada da ne yazık ki zeytinliklerimiz var. Tavas’ta termik santral kurulması nasıl engellenmişti biliyor musunuz? Belediye meclisinde yer alan iktidar ve muhalefet partili üyelerin ortak kararıyla, ortak itirazıyla. Hatta Sayın Cahit Özkan burada; termik santralin ÇED süreci iptal edildiğinde müjdeli haberi vermek için kendileri bir basın toplantısı düzenlemişti.

Ak Parti Gurup Başkanvekili Sayın Cahit Özkan’a o basın toplantılarında ne konuştuğunu hatırlatalım: “Orada yapılacak bir santralin bölgeye faydası olmayacağı gibi fazlasıyla zarar vereceği konusunda birleştik. Denizli milletvekillerimiz ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte uzun süredir bu konu üzerinde çalışıyorduk. Biz başından beri bu konuyu takip ediyorduk. Tüm arkadaşlarımızla birlikte orada bir santral yapılmasına karşıyız”. Şimdi buradan sormak istiyorum: Ne değişti? Konuyu Takibi mi bıraktınız yoksa? Her şeye cevap veriyordunuz ya size sataştım kendisi gelsin buyurun cevap versin. Orada açılacak termik santral bölgeye zarar verecekti de, kömür ocağı bölgeye zarar vermeyecek mi? O zaman enerji ihtiyacın olduğunu unuttunuz mu yoksa? Konuşmamın başında da dile getirdiğim gibi Cumhurbaşkanı karar verdikten sonra, sözün üstüne söz söylenmiyor ne zeytinlik kalıyor ne tarım arazisi ama biz hala Tavaslı hemşerilerime verdiğimiz sözün arkasındayız. Tavaslı köylü vatandaşlarımız vasıtasıyla yürütmenin durdurulması için dava açtık. Buradan da bir kere daha sesleniyorum; bu  ülkenin tarım arazilerine dokunmayın , bu ülkenin  zeytinine dokunmayın, bu ülkenin tek bir ağacına dahi dokunmayın” dedi.

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.