Total Banner
MHK YAZ SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
414 okunma

MHK YAZ SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) 2023-2024 Futbol Sezonu Yaz Semineri kapsamında Süper Lig Grubu (2-4 Ağustos 2023), 1. Lig Grubu (4-7 Ağustos 2023) ve Süper Lig ile 1. Lig gözlemcileri grubu (7-8 Ağustos 2023) olmak üzere sezon öncesi çalışmalarını TFF Riva Tesisleri'nde gerçekleştirdi.

ABONE OL
10/08/2023 16:38
MHK YAZ SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süper Lig ve 1.lig hakem ve yardımcıları, VAR kadrosu ile FIFA Kadın hakemleri ve yardımcı hakemleri, Kıbrıs Süper Liginden 2 hakem ve 2 yöneticinin katılım sağladığı ilk iki grupta fiziksel ve teknik çalışmalar MHK koordinasyonu ile TFF/UEFA profesyonelleri yönetimiyle tamamlandı. 2 Ağustos akşamı ise TFF organizasyonu ile TFF Riva Tesislerimizde hakemlerimiz için barbekü ile birlikte konser organizasyonu rekreatif bir etkinlik olarak düzenlendi.  

3 Ağustos’da TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kurul Başkanları ve Genel Sekreter ile birlikte MHK Yaz Semineri’ne katılım sağlayarak, bu grupta bulunan hakemlere hitaben konuşma yaparak seminerin resmi açılışını yaptı. MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu ve MHK üyeleri, Hakem Akademisi ve Ulusal Eğitimciler 2-8 Ağustos tarihleri arasında MHK Yaz Semineri’nde tam kadro yer aldı.

Eğitimlerde; TFF’nin Hakem ve Eğitim Danışmanı Hugh Dallas, TFF VAR Danışmanı Pawel Gil ve uzun yıllar Elit Fifa Yardımcı Hakemliği yapmış Tarık Ongun tarafından hakemlere, yardımcı hakemlere, VAR kadrosuna ve gözlemcilere Türkiye Ligi, UEFA ve IFAB klipleri kullanılarak, en güncel bilgilerle teknik konularda aktarım sağlandı. Seminer boyunca UEFA Fitness direktörü Prof. Dr. Werner Helsen ve TFF/MHK Fiziksel Gelişim Birimi koordinasyonunda hakemlere ve yardımcı hakemlere FIFA atletik testi uygulanmış ve tüm hakemlerin vücut ölçümleri alındı. Ayrıca hakemlere; sahaya kurulan ekranlar vasıtasıyla UEFA tarafından yeni uygulanan modern saha çalışması olan, yoğun fiziksel aktivite sonrası karar verebilme çalışmaları yapıldı.

UEFA Hakem Konvansiyonu Türkiye sorumlusu Alexandru Deaconu’da MHK Yaz Semineri süper lig grubuna katılarak, seminer ve eğitimle ilgili gözlemlerde bulundu.  Süper Lig grubundaki VAR kadrosu ile MHK ve VAR Danışmanı Pawel Gil tarafından belirlenen 1. Lig grubundaki hakemlerle VAR Merkezi’nde sezon öncesi simülasyon çalışmaları gerçekleşti. Ayrıca bu sezon yapılan oyun kuralları değişiklikleri ile ilgili Hugh Dallas ve Tarık Ongun medyaya bilgilendirme sunumu yaptı. TFF’nin yeni bir uygulaması ile birlikte, bu sunum TFF’nin YouTube kanalında yayınlanarak, tüm futbol paydaşları için erişim kolaylığı sağlanması amaçlanıyor.  MHK ve Temsilciler Kurulu işbirliği ile ise sezon öncesi bilgi alışverişi için karşılıklı olarak seminerlere katılım sağlandı.  MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu’nun gözlemcilere hitaben yaptığı kapanış konuşması ile MHK Yaz semineri sonlandırıldı. Nurşah SANCAK

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.