KÜÇÜK MUCİTLERİN BÜYÜK İCATLARI
1203 okunma

KÜÇÜK MUCİTLERİN BÜYÜK İCATLARI

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Duacılı Ahmet Güdücü Ortaokulu öğrencileri, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergiledikleri 25 projeyle alkış aldı. Öğrenciler madende çalışan işçilerin can güvenliğini sağlayacak Akıllı Madenci Bareti, kolluk kuvvetlerine destek olması için bomba imha edici İnsansız Kara Aracı gibi önemli projelere imza attı.

ABONE OL
22/12/2021 11:33
KÜÇÜK MUCİTLERİN BÜYÜK İCATLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sarayköy ilçesi Duacılı Ahmet Güdücü Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda ürettikleri teknolojik ürünlerle beğeni topladı. 9 öğretmen, 78 öğrenci tarafından hazırlanan 25 proje okulda düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilendi.


Fuar açılışına Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan, ilçe protokolü, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Kurdele kesiminin ardından proje yürütücüsü Fatma Yelpaze koordinatörlüğünde oluşturulan 25 proje hakkında danışman öğretmen ve öğrenciler katılımcıları bilgilendirdi.


MADEN İŞÇİLERİNİ DE DÜŞÜNDÜLER


Farkındalık yaratan önemli teknoloji ürünlerinin yer aldığı fuarda maden işçileri için oluşturulan Akıllı Madenci Bareti dikkat çeken projeler arasında yerini aldı. Akıllı baret, madende gaz artışı olduğunda madenciye hem ışıkla hem de sesle uyarı vermesi için tasarlandı. Böylece madende herhangi bir metan gazı yoğunluğunun artması durumu anlık olarak tespit edilip uyarı verilerek madende çalışan işçilerin can güvenliği sağlanması hedefleniyor.


İNSANSIZ KARA ARACI(İKA)


Kolluk kuvvetlerinin de düşünüldüğü fuarda “Bomba Uzaklaştırma Robotu Tasarımı” da bulunuyor. Projede asker veya polisin şüpheli bir paketi kalabalık alandan uzaklaştırması için cep telefonu ile kontrol edilen, üzerinde robot kol olan bir İnsansız Kara Aracı(İKA) oluşturuldu.


OTOMATİK MAMA KABI


Evde kedi besleyenler için vazgeçilmez projelerden birine aday olacak otomatik mama kabı ile evcil hayvanlar düzenli beslenmelerine devam edecek. Belirli zaman aralıklarında otomatik kuru mama döken, mama kabı tasarımı evcil hayvanların daha düzenli beslenmesine olanak sağlayacak. Evde yalnız kalan evcil hayvanların otomatik mama kabı ile beslenmeleri amaçlanıyor.


Fuarda yer alan diğer projeler şöyle:


Doğal Malzemelerle Sulu Boya Üretiyorum, İnci Gibi, Balık İle Marulun Dostluğu, Toprak Kaymasını Engelleyebiliriz, Zehirsiz Temizlik, Kompost, Söyle Seni Neyle Sarayım?, Türk Mimarisinin Dehası Mimar Sinan, Anılarınıza Sahip Çıkmak Sizin Elinizde. ( Alzheimer), Su İsrafının Bilinmeyen Tarafları, Ah! Sanal Dünya, İnternetten Kontrollü Akıllı Priz, Yangın Esnasında Otomatik Açılan Yangın Kapıları Tasarımı, Çürük Domatesleri Ayıklama Robotu, Alan Hesaplayan Elektronik Metre Yapımı, Cep Telefonu Kontrollü Otomatik Kuluçka Makinesi Yapımı (Denizli Horozu), Birimiz Hepimiz, Çizgilerin Müziği, Pisagor Teoremi, Dairenin Alan İspatı, Çantamı Yapıyorum, Doğayı Koruyorum.

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.