Total Banner
KÖMÜR KRİZİ KAPIDA!
254 okunma

KÖMÜR KRİZİ KAPIDA!

Ekim ayında kömür sıkıntısının yaşanacağını ifade eden işletmeci İbrahim Ay, Soma’da Kömür işletmesi 3 aydır kömür vermediğini belirterek, kömürde krizin kapıda olduğunu dile getirdi.

ABONE OL
02/09/2022 12:10
KÖMÜR KRİZİ KAPIDA!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye ve Dünya’da enerji sıkıntısının yaşandığını ifade eden İşletmeci İbrahim Ay, “Rusya- Ukrayna savaşının etkileri devam ediyor. Rusya’nın Avrupa’ya Doğalgaz vanasını kapatması Avrupa’nın kömüre yönelmesine neden oldu. Türkiye’de de doğalgaza gelen zamlar dolayısıyla kömüre yönelim olacaktır. Kömürde ekim ayında büyük sıkıntı yaşanacak. Soma’daki kömür işletmesi bayilere 3 aydır kömür vermiyor. Özelleştirilen kömür ocakları dışarıdan karaborsa kömür alıyorlar. Buda fahiş fiyatlara mal oluyor. Bu durum halka yansıdığı için sıkıntılar meydana geliyor. Kömürde ayak oyunları çok fazla karaborsaya düştüğü için yüksek fiyatlarda satış yapıyorlar” dedi.

Kömürde maliyetlerin arttığını ifade eden Ay, “Şu anda mazot fiyatları yüksek. İnsan gücü yüksek, elektrik yüksek. Maliyetler iyice ağırlaşmaya başladı. Birinci kalite kömürün tonu 4 bin 500 liradan satılıyor. Doğalgaza gelen yüzde 20’lik zamdan sonra biz vatandaşların yavaş yavaş kömüre geçeceğini düşünüyoruz. Vatandaşlar mecburen kömür alacaklar. Doğalgaz zamları bunda etkili olacak” dedi.

Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.