KEHRİBAR ÜRÜNLER VATANDAŞIN TERCİHİ OLDU
605 okunma

KEHRİBAR ÜRÜNLER VATANDAŞIN TERCİHİ OLDU

Kehribar ürünlere olan ilgi her geçen gün artıyor. Kehribarın bağışıklığa iyi geldiği öngörüldüğü için vatandaşlar kehribar ürünlere ilgi gösteriyor.

ABONE OL
04/01/2022 16:56
KEHRİBAR ÜRÜNLER VATANDAŞIN TERCİHİ OLDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayramyeri Belediye Çarşısında Gümüşçülük yapan Kerim Koç, son yıllarda kehribar ürünlere yoğun talep olduğundan söz ederek, bunda bağışıklığa iyi geldiği düşüncesiyle vatandaşların ilgi gösterdiğini dile getirdi. Kehribarın ağaçlardan akan reçine olduğundan söz eden Koç, “Ağaçlar yarıldığında ya da yara aldığında kendilerini doğal yollardan tedavi etmek için reçine dediğimiz sıvıyı salgılar. Bu sıvı ağacın özüyle beraber toprağa düşüp 15-20 milyon yıllık bir süreçten geçtikten sonra taşlaşıp maden haline gelir. Dolaysıyla gerek toprağın gerek ağacın içindeki mineral ve akmanın kendi özü hepsi birleşip doğal bir antibiyotik özelliği olan kehribar oluşur. Kehribar Baltık ülkelerinde daha çok oluyor. Türkiye’de yeni keşfedilen Bayburt civarında bulunuyor” açıklamasında bulundu. Kehribardan pek çok ürün yapıldığından söz eden Koç, “Tesbih, kolye, bileklik, yüzük gibi ürünler elde ediliyor. Son zamanlarda vatandaşların yoğun ilgisi var. Sıhhat için vücut bağışıklığını arttırıyor. Çocukların diş çıkarma döneminde ateşlenmeyi önleyen özelliği var. Troid, Guatr, bademcik, üst solunum yolu rahatsızlıklarına faydası var. Şu dönemde özellikle bağışıklığı güçlendirdiği için tavsiye ediyoruz” dedi.


Denizli’de kehribar için atölye olmadığı için Türkiye’de İzmir, İstanbul, Erzurum gibi illerde işlendiğini dile getiren Koç, “Vatandaşların en çok merak ettiği konu gerçek olup olmadığını nasıl anlarız sorusu oluyor. Kehribar’ın gerçek olduğunu anlamanın en basit yolu ısı testi yapmak yeterlidir. Kehribar çıra gibi yanan özelliğe sahiptir. Bu yüzden yaktığınızda çıra gibi yanıyor. Vatandaşlarımız böylelikle gerçek olup olmadığını anlayabilir. Ayrıca bu tür ürünleri güvendiğiniz yerlerden alın” dedi.


Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.