İŞ BIRAKTILAR
113 okunma

İŞ BIRAKTILAR

ÖĞRETMENLER SOKAĞA İNDİ Denizli’de 13 eğitim sendikasının ortak eyleminde 7 bine yakın öğretmen bir günlüğüne iş bıraktı. Öğretmenler kent merkezinde yürüyüş yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. Eyleme 2 bine yakın öğretmen katıldı. Eylemde 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi konusunda çağrıda bulunuldu.

ABONE OL
02/11/2022 15:28
İŞ BIRAKTILAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’de eğitim sektöründe faaliyet gösteren 13 sendika ve diğer sendikalara üye öğretmenler iş bıraktı, yürüyüş yaparak tepkilerini dile getirdi. Kentte ilçelerdeki eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin de katılımı ile 7 bine yakın öğretmen bir günlüğüne iş bıraktı. 2 bine yakın öğretmen Gazi İlköğretim Okulu önünde toplandıktan sonra Gazi Bulvarı üzerinden Delikliçınar Meydanı’na yürüdü. Taşıdıkları pankartlarla hükümete seslerini duyurmaya çalışan öğretmenler, düdük çalarak protesto etti. Çınar Meydanında basın açıklamasını Eğitim-İş Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Eğitim-Sen Şube Başkanı Hüseyin Özdemir, Teç-Sen Şube Başkanı Hüseyin Özdemir, Anadolu Eğitim Sen Şube Başkanı Ayşe Kan, Özgür Eğitim-Sen Şube Başkanı Adanan Ünlü beraber yaptı.

Ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, TBMM’de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir.  Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi sağlanmalıdır. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir. Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır. Kamuda mülakat uygulamasına son verilmelidir.  Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir.  Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır. Bu taleplerimize ilişkin, 26, 27, 28 Ekim 2022 tarihlerinde iş yerlerinde kokart takılması kararı alınmıştı, okullarımızda kokart takarak tepkimizi gösterdik. 2- 26 Ekim 2022 tarihinde, ilk teneffüs saatinde, öğretmenler odasında ortak bildiri metni üyelerimiz tarafından okundu. 3- 14 Ekimden bu yana bu tepkilerimize ve taleplerimize rağmen Milli Eğitim Bakanlığı çözüm adına bir adım atmayınca 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararımızı da bugün uyguluyoruz. Tüm eğitim emekçilerimizle bugün alanlardayız. İş bırakmak Uluslararası Çalışma Sözleşmesi hükümleri ve Danıştay Kararları gereğince yasal bir eylemdir. Kimseye bu eyleme katıldığı için ceza verilemez.  Mesleğimizin onuru için bugün alanlardayız.”

Abdullah Gönültaş

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.