Total Banner
İMALAT SANAYİNİN GÖZBEBEĞİ CİVATALAR
329 okunma

İMALAT SANAYİNİN GÖZBEBEĞİ CİVATALAR

Bağlantı elemanları sanayisi olarak geçen civata sektörünü demir çeliğe gelen zamlar kamçı vuruyor.

ABONE OL
09/09/2022 13:13
İMALAT SANAYİNİN GÖZBEBEĞİ CİVATALAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vida, pul, perçin, civata, somun ve rondela gibi sanayi için kritik önemi olan parçalar son zamanların en yüksek satış fiyatına ulaştı. Geçen yıllara göre neredeyse yüzde elli zam geldi.

“YAPBOZUN EN ÖENEMLİ PARÇASI GİBİ CİVATALAR”

 Üreten bağlantı elemanları sektörü olarak geçen imalat sanayinin olmazsa olmazı civatalar önceleri kilo olarak satılırken şimdilerde adet bazına dönmeye başladı. Demir çelikte ardı ardına yapılan zamlar sektörü olumsuz etkiledi. Küçük esnaf için işler biraz daha zorlaştı.40 yıldır Kaleiçi’nde esnaflık yapan İlhan Hırdavat’ın sahibi Sadettin Erdoğan sektöre dair bilgiler verdi. Erdoğan: “Cıvata dediğiniz küçücük parçalar imalatçıların en önemli araçları. Bir tanesi olmasın koca masa yapılamaz. Bir cıvata eksik olsun dolap bitmez. Yapboz gibi düşünün bir parça eksikse o yapboz tamamlanmaz. Civata da o hiç tamamlanmayacak olan eksik parça işte. Her sektörde kullanılan civatalar son zamanlarda fiyatıyla gündemde. Kilo işi sattığımız ürünler âdete dönmeye başladı. Bu bizim için de alan içinde kötü oldu. Her şey pahalı bunun yerinde sayması beklenilemezdi zaten. “dedi. 

İMALAT SANAYİ DARALIYOR MU?

İthalatın çok iyi olduğu bağlantı elemanları sanayisi geçen yıla kadar önemli yer kaplıyordu. Dışa bağımlılığın gittikçe azaldığı sektörde imalat sanayi güzel işlere imza atıyordu. Son bir yıl içinde bu alanda daralma yaşandı mı büyük fabrikalara konuyu sormak gerek. Vatandaş bu alanda ithalat mı yoksa ihracat mı çok yetkili ağızlardan cevap bekliyor.  

Fatma haytan özel haber  

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.