İLK YARDIM EĞİTİMİ ALMA ZORUNLULUĞU YÜZDE 1 BİLE DEĞİL
1041 okunma

İLK YARDIM EĞİTİMİ ALMA ZORUNLULUĞU YÜZDE 1 BİLE DEĞİL

İlk yardımda gerekli müdahalenin doğru bir şeklide yapıldığında hayat kurtardığını ifade eden İlk ve Acil Yardım Programı Öğr. Gör. İlkay Özer, “Türkiye’de ilk ve acil yardım eğitimi alma zorunluluğu nüfusun yaklaşık yüzde 1’ini kapsıyor” dedi.

ABONE OL
01/03/2022 14:35
İLK YARDIM EĞİTİMİ ALMA ZORUNLULUĞU YÜZDE 1 BİLE DEĞİL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde gerek kronik hastalıkların neden olduğu akut sağlık sorunları, gerekse bulaşıcı olan hastalıkların neden olduğu sağlık sorunları, yaralanma ya da ölümle sonuçlanabilen iş kazaları, trafik kazaları, ev kazaları, zehirlenmeler, boğulmalar, deprem, sel ya da bugün Ukrayna’da yaşanan savaş gibi çok sayıda acil müdahale gerekebilecek durumlar söz konusudur. Bu bakımından her bireyin ilk ve acil yardım eğitimi almasının hayati öneme sahip olduğunu kaydeden İstanbul Arel Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programı Öğr. Gör. İlkay Özer, 77 ülkede yapılan bir araştırmaya göre ülkelerin ilk yardım eğitimlerini kanunen zorunlu tutma oranlarının oldukça düşük olduğunu kaydetti. Araştırmaya göre ülkelerin sadece yüzde 15’inde okul öğrencilerinin ilk yardım eğitimi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Yüzde 24’ünde ise okul ve fakülte personelinin ilk yardım eğitimi alması zorunludur. İlk yardım eğitiminin kanunlar ile zorunlu olduğu ve nüfusunun yüzde 95’inin eğitim aldığı tek ülke Norveç’tir. Bununla birlikte İrlanda’da yüzde 5 iken, Macaristan’da yüzde 3 düzeyindedir. (11 IFRC, Survey on First Aid Resources, 2013) Türkiye’de ise bu oran daha ancak yüzde 1’e yaklaşmaktadır” dedi.

İHA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.