Total Banner
HEM KLİNİKTE HEM TARLADA ÇALIŞIYOR
136 okunma

HEM KLİNİKTE HEM TARLADA ÇALIŞIYOR

İzmir'de babasından devraldığı klinikte hastalarına şifa dağıtan diş hekimi Yeliz Çulhan, ata topraklarından da kopamıyor. Kilometrelerce yol gelip Çal ilçesinde bamya hasadı yapan kadın diş hekimi, sabah ezanın okunmasının ardından traktörüne binip tarlada mesaiye başlıyor.

ABONE OL
19/09/2022 13:05
HEM KLİNİKTE HEM TARLADA ÇALIŞIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’in Bayraklı ilçesinde baba mesleğini sürdüren diş hekimi Yeliz Çulhan, çocukluğunu geçirdiği köyünden de kopamıyor. Ailesine ait tarlada bamya yetiştiren Çulhan, yoğun ve yorucu geçen hekimlik mesleğinden ayırdığı vaktinin çoğunluğunu doğup büyüdüğü köyünde geçiriyor. Hasat zamanı gelen bamyaları toplamak için sürekli İzmir’den Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Hançalar Mahallesi’ne gelen Çulhan, seher vaktinde bamya mesaisine başlıyor. Topladığı bamyaları traktörüne yükleyip köy evine götüren Çulhan, burada çocukluk arkadaşlarıyla birlikte kilosu 450-500 TL’yi bulan kuru bamya elde etmek için iplere diziyor. Hem kinlikte hem de tarlada baba mesleklerini yaşayan Çulhan, büyükşehrin stresinden uzaklaşıp kendisine ek gelir de sağlıyor.

İZMİR’DE BABASINDAN DEVRALDIĞI KLİNİKTE HASTALARINA ŞİFA DAĞITAN DİŞ HEKİMİ YELİZ ÇULHAN, ATA TOPRAKLARINDAN DA KOPAMIYOR. KİLOMETRELERCE YOL GELİP DENİZLİ’NİN ÇAL İLÇESİNDE BAMYA HASADI YAPAN KADIN DİŞ HEKİMİ, SABAH EZANIN OKUNMASININ ARDINDAN TRAKTÖRÜNE BİNİP TARLADA MESAİYE BAŞLIYOR. (ATİLLA ÖZER – MURAT KOCABAŞ/DENİZLİ-İHA) İzmir’de babasından devraldığı klinikte hastalarına şifa dağıtan diş hekimi Yeliz Çulhan, ata topraklarından da kopamıyor. Kilometrelerce yol gelip Denizli’nin Çal ilçesinde bamya hasadı yapan kadın diş hekimi, sabah ezanın okunmasının ardından traktörüne binip tarlada mesaiye başlıyor.“BİR GÜN BİLE OLSA KÖYÜMDEKİ TARLALARDA GEÇİRMEK BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR”
Sabah erken saatlerde tarlaya arkadaşlarından önce vardığını ve tarlada bamya toplamak için her geldiğinde çok sabırsız olduğunu aktaran diş hekimi Yeliz Çulhan, köyünde bir gün bile vakit geçirmenin kendisini mutlu ettiğini anlattı. Çulhan, mesleği gereği yaşadığı iş temposundan ancak köyündeki tarlalarda çalışarak stres attığını söyleyerek, “Babam diş teknisyeni ve Bayraklı’da bu mesleği yaptıktan sonra ben diş hekimi olarak devam ettim. Benim bütün çocukluğum köyümde geçti. İzmir’de yoğun tempo ile çalışıyoruz. Özellikle pandemi döneminde ortalama 16 saat çalıştığım haftalar oldu. Yorulduğum zaman köyümde bulunan tanıdıklarımı arayıp veya ilk fırsat çıktığı anda gece yarısı bile olsa İzmir’den buraya geliyorum. Bir gün bile olsa köyümdeki tarlalarda geçirmek beni çok mutlu ediyor. Köyüme muhakkak hafta sonu geldiğimde arkadaşlara yarın bamya toplamaya gidiyor muyuz diye soruyorum. Sabah ezanı okunmadan önce tarladayım. Genelde arkadaşlarımdan önce varmış oluyorum” dedi.

İZMİR’DE BABASINDAN DEVRALDIĞI KLİNİKTE HASTALARINA ŞİFA DAĞITAN DİŞ HEKİMİ YELİZ ÇULHAN, ATA TOPRAKLARINDAN DA KOPAMIYOR. KİLOMETRELERCE YOL GELİP DENİZLİ’NİN ÇAL İLÇESİNDE BAMYA HASADI YAPAN KADIN DİŞ HEKİMİ, SABAH EZANIN OKUNMASININ ARDINDAN TRAKTÖRÜNE BİNİP TARLADA MESAİYE BAŞLIYOR. (ATİLLA ÖZER – MURAT KOCABAŞ/DENİZLİ-İHA) İzmir’de babasından devraldığı klinikte hastalarına şifa dağıtan diş hekimi Yeliz Çulhan, ata topraklarından da kopamıyor. Kilometrelerce yol gelip Denizli’nin Çal ilçesinde bamya hasadı yapan kadın diş hekimi, sabah ezanın okunmasının ardından traktörüne binip tarlada mesaiye başlıyor.“SAATLERCE BAŞ AŞAĞI YAPILAN ZOR BİR İŞ OLMASINA RAĞMEN FIRSAT BULDUĞUM AN GELİYORUM”
Kentte yetişen bamyanın diğer bamyalara oranla daha lezzetli ve kaliteli olduğunu ifade eden Yeliz Çulhan, bamyanın sadece yağmur suyuyla yetiştiğine dikkat çekti. Çulhan, bamya toplamanın zahmetli olmasına rağmen severek işini yaptığını belirterek, “İzmir’de fırsat buldukça burada hem akrabalarıma yardım etmek için hem de toprakla iç içe olmak için geliyorum. Bamya toplamak için sürekli gelip gidiyorum. Buranın bamyası çok değerli bir üründür. Sadece yağmur suyuyla beslenir. Ondan sonra tamamen kendi toprağın suyuyla büyüyen bir bamyadır. Çal bamyası yurt dışında bile değeri çok yüksek. O yüzden hem yardıma geliyorum hem de kendimde şarj oluyorum. Saatlerce baş aşağı yapılan zor bir iş olmasına rağmen fırsat bulduğum an geliyorum” diye konuştu. İHA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.