HEKİM HAKLARI GRUBU DENİZLİ TABİP ODASI SEÇİMLERİNDE ADAY
340 okunma

HEKİM HAKLARI GRUBU DENİZLİ TABİP ODASI SEÇİMLERİNDE ADAY

Denizli Tabip Odası seçimlerine sayılı günler kaldı. 17 Nisan 2022’de yapılacak olan seçimin heyecanı devam ediyor. Adaylar tek tek belirlenirken son olarak da Hekim Hakları Grubu başkanı Emine Şeker Ün adaylığını duyurdu.

ABONE OL
13/04/2022 15:19
HEKİM HAKLARI GRUBU DENİZLİ TABİP ODASI SEÇİMLERİNDE ADAY
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çağdaş Hekimler Grubu’nun adayı Fazıl Necdet Ardıç’ın karşısında Hekim Hakları Grubu başkan adayı olarak Emine Şeker Ün yarışacak. Büyük kongre delege adaylığında ise Demokrat Hekimler Grubu kendi listesi ile seçime gireceğini bildirdi.


HEKİM HAKLARI GRUBU YÖNETİM KURULU ADAYLARINI AÇIKLADI


Denizli Tabip Odası seçimlerinde Hekim Hakları Grubu başkan adayı Emine Şeker Ün yönetim kurulu listesini açıkladı. Listede şu isimler yer alıyor; Dr. Muzaffer Keçelioğlu, Dr. Senem Çobankara, Doç Dr. Taha Numan Yıkılmaz, Dr. Abdullah Kürşad Çobankara, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Alpua ve Dr. Selami Dereli .Hekim Hakları Grubunun Onur kurulu için adayları ise; Prof.Dr. İbrahim Veysel Fenkçi, Dr. Osman Babacan, Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, Dr. İsmail Oğuz Cimbiş ve Dr. Faruk Yıkılmaz.Denetleme kurulu listesindeDr. Öğretim Üyesi Mustafa Çağdaş Çayır, Doç Dr. Sıtkı Ün ve Dr. Mustafa Türkay yer alıyor.Büyük Kongre delege adayları ise Dr. Mahmut Tekin, Dr. Recep Kılıç, Dr. Abdullah Kürşad Çobankara, Dr. Selami Dereli, Dr. Öğretim üyesi Mustafa Çağdaş Çayır, Dr. Filiz Tilki ve Dr. Senem Çobankara gibi isimler oldu.


“BİRİNCİL GÖREVİ HEKİMLERİMİZİN HAKLARINI VE ONURUNU KORUMAK”


Adaylığı ile ilgili bir basın açıklaması yapan Emine Şeker Ün, öncelikli olarak tabiplerin çalışma hayatlarındaki sıkıntılara ve yapılabilecek olan düzenlemelere değindi. Hekim Hakları Grubu başkan adayı Emine Şeker Ün: “Türk Tabipler Birliği tüm hekimlerin legal meslek odası olup, birincil görevi hekimlerimizin haklarını ve onurunu korumak aynı zamanda tüm halkımızın kolay ulaşabileceği kaliteli sağlık hizmetinin uygulanmasını desteklemektir. Ancak özellikle son yıllarda bu birincil amaçlardan uzaklaşılarak, geneli yansıtmayan küçük siyasi grupların kalkan olarak kullandığı bir kurum haline getirilmiştir. Aynı zamanda mevcut sağlık sisteminin artık işlememesi, yoğun iş yükü, maddi manevi tatminsizlikler, andemi koşulları ve elbette ki şiddet nedeniyle hekimler hiç olmadığı kadar zor şartlar altında çalışmak zorunda kalmışlardır. Bu süreçte hekimlerin sorunları meslek örgütümüz tarafından layıkıyla yönetenler ve kamuoyuna anlatılamamış uygun iletişim dili kullanılmamış veya kullanılmak istenmemiştir. Hekimler yalnız ve çaresiz hissederek ülkelerini terk etmeye dahi meyletmişlerdir. Biz Hekim hakları grubu olarak Denizli tabip odası yönetimine aday olduk ve bu gidişata dur demek için görevimizi layıkıyla yapmaya geldik. “dedi. Ayrıca Emine Şeker Ün, partizanlıktan uzak bir şekilde Atatürkçü meslektaşlarını kucakladıklarını ve onların kaybettikleri haklarını ve itibarlarını geri almak, birlik olmak ve hizmet eden bir tabip odası olmak için kolları sıvadıklarını dile getirdi. Şeker Ün, 17 Nisan Pazar günü yapılacak olan seçimlerde t meslektaşlarını odalarına sahip çıkarak oy vermeye davet etti.


“SAĞLIK, TİCARİ BİR ALAN OLMAMALIDIR”


Hekim Hakları Grubu başkan adayı Emine Şeker Ün tüm meslektaşlarını kucaklayan tek derdi hekimlik hakları ve onuru olan siyaset üstü bir TTB için yola çıktılarına vurgu yaparak tabiblerin başlıca sorunlarını sıraladı. Çözümlenmesi gerekenler şu şekilde listelendi;
-Yönergelerle sürekli değiştirilen raporlama konusunun kesinlik kazanmaması,
 -Aile hekimlerimizin her birine düşen hasta sayısının fazlalığı,
-Aile Hekimlerine ödenen cari ödeneğin giderleri karşılamaması,
-Disiplin yönetmeliğinde eksiklikler ve genel anlayışın teşvik ederek başarıyı ödüllendirmek yerine cezalandırmaya yönelik olması, ceza puanı ve disiplin cezasının ayrı ayrı uygulanması,
-Hizmet binalarının açılma yerlerinin tespiti ve yenilerinin yerleşimi konusundaki sorunlar,
-Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde hekimlere yüklenen ağır iş yükü,
-ASM’lerin görev tanımlarının net olmayışı,
-Toplumumuzdaki sağlıkla ilgili birçok iyileşmeye büyük katkısı olan Aile hekimlerimizin biriken problemleri,
-Koruyucu hekimliğin önemsiz kılınması,
-İller ve ilçeler arasındaki ölçütlerin yeterli olmayışı,
-Sağlık sektörünün bir toplumsal hizmet sektörü olmaktan çıkıp, ticari bir sektör haline gelmesi, hekimlerin sermaye sahiplerine para kazandıran işçilere dönüşmesi, bu acımasız sisteme “dur” diyecek yetki ve uyarı imkanlarının yok edilmesi,
-Yönetimle, hekim kuruluşları arasındaki kopukluk, ayrı telden çalmalar,
-İşyeri hekimlerinin ücret belirsizliği ve işverene mahkum hale gelmesi,
-Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin denetimlerinin yetersizliği,
-Hekimler olarak, elde ettiğimiz yüksek başarılar ve aldığımız uzun eğitimlerden sonra vasıfsız personelle aynı değerde görülmemiz. Ücretlerimizin, olması gerekenden çok düşük olması,
-Döner sermaye desteğinin, her şeyin döner sermaye tarafından ödenmeye başlanmasıyla kuşa dönmesi,
-Sağlık çalışanları sendikalarının, yardımcı sağlık personelinin çoğunlukta olması ve yönetimde hekimlerin olmaması sebebiyle hekim haklarını önemsemez hale gelmesi, hekimlerin sırtından sadece YSP ne kazançlar sağlaması.
Başka alt maddelerinde bu listede yer alabileceğini belirten başkan adayı Emine Şeker Ün: “Amacımız saydığımız sorunları çözmek. Atatürk’ün duyduğu güvene layık hekimler olmak istiyoruz. Halkımızın, hak ettiği sağlık hizmetini kaliteli ve ucuz alması gerektiğinin bilincindeyiz. Sağlık, ticari bir alan olmamalıdır diyoruz ve bunun için elimizden gelenin fazlasını yapmaya söz veriyoruz.” dedi.


FATMA HAYTAN HEPEKBİÇ /ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.