HAYAT PAHALILIĞI ANNE ADAYLARINI ETKİLİYOR
459 okunma

HAYAT PAHALILIĞI ANNE ADAYLARINI ETKİLİYOR

Kadın Hakları Koruma Derneği Başkanı Nurten Karakış, Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, anne baba olmaya, kendilerini psikolojik açıdan hazır hissetmeleri büyük önem taşıyor. Karakış; “Milyonlarca anne sağlık giderlerinin yüksekliği, hizmetlere erişememe, vasıflı profesyonellerin olmayışı ve çocuk evlilikleri gibi nedenlerden dolayı risk altında” dedi.

ABONE OL
28/01/2022 16:16
HAYAT PAHALILIĞI ANNE ADAYLARINI ETKİLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok sayıda aile açısından bir doğumun maliyeti aşırı yüksek olabilmekte ve ailenin bu masrafları karşılayamaması durumunda sonuçlar ölümcül noktalara ulaşabildiğini dile getiren Karakış, “Son günlerdeki hayat pahalılığı da anne adaylarını olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca Aileler, anne sağlığı giderlerini kısmaya çalıştıklarında bunun zararını hem anneler hem de bebekler görmekte. En yoksul ve en güç durumdaki annelere kaliteli bakım sağlanamıyor. Çok sayıda anne, özellikle doğum sırasında büyük güçlüklere katlanmakta. Oysa gebelik öncesinde, sırasında ve sonrasında güvenli bir çift uzman elle, işlevsel tesislerle ve kaliteli bakımla bu acılara son verebilir. Yaşam kalitesi yüksek, iyi eğitilmiş, sağlıklı nesiller yetiştirmek, geleceğin güvencesi olan çocukların her açıdan desteklenmesi ve iyi yetiştirilmesi ile yakından ilgili. Özellikle küçük yaşlarda içinde bulundukları koşullar itibariyle zor şartlar altında yetişen çocuklar ülkenin geleceği açısından da risk potansiyeli taşıyan bireyler olabiliyorlar” dedi.


Sosyal ve psikolojik açıdan çeşitli nedenlerle yoksunluk içinde bulunan çocuklar gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde toplumsal uyum açısından sorunlarla karşı karşıya kaldığını dikkat çeken Karakış, “Risk altındaki çocukların korunması ve yetiştirilmesinde önemli bir misyonu olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına çok önemli görevler düşüyor. Buna göre bakanlığın temel görevlerinden biri, korunmaya muhtaç çocukların korunma altına alınmasına esas oluşturacak nedenin ekonomik yoksunluk olması halinde, bu çocuklara ve ailelerine ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamalarıyla ailenin parçalanmadan bir arada yaşamasına fırsat sağlamaya çalışmak olarak belirlenmeli. Ayrıca çocukların gelişim evrelerine göre psikolojik, sosyal, akademik gelişimlerini değerlendirmeye yönelik etkin bir sistemin oluşturulması için karşılaştırmalı bir analizin yapılması da önemlidir” diye konuştu.


Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.