Garenta Denizli Rentacar
HATALI FALCILIK GELECEĞİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
125 okunma

HATALI FALCILIK GELECEĞİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

DENOG üyelerine doğru bakış açısı geliştirmekle ilgili bilgi veren Uzman Psikolog Mine Caner gerçekleşme olasılığı olan konularla ilgili olumsuz öngörülerde bulunmanın, geleceği olumsuz etkilediğini söyledi. Caner, olumluya odaklanılırsa motive olup daha iyi sonuçlar alınabileceğini kaydetti.

ABONE OL
01/02/2023 14:35
HATALI FALCILIK GELECEĞİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Onkoloji Gönüllüleri Dayanışma Derneği üyeleri ile yaptığı haftalık terapi çalışmasında konuşan Uzman Psikolog Mine Caner, kişinin kendi geleceği ile ilgili bir konuda umutsuzluğa kapılmasının, o işin gerçekleşme olasılığını iyice düşürdüğünü söyledi. Caner, “Kendi hayatınızla ilgili hatalı falcılık yapmayın. Olumsuz öngörülerde bulunmak ve ona inanmak; çaba göstermenizi engeller. İşin olacağı varsa da olmaz” dedi.

Mine Caner konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bir şeyin gerçekleşemeyeceğini düşünmek;  ‘Ben bu işi yapamayacağım’,  ‘Asla Kilo veremeyeceğim’, ‘Bu işi düzeltemeyeceğim’, ‘Asla iyileşemeyeceğim’ gibi öngörülerde bulunmak, olumsuz bakış açısıyla  geleceği okumaya çalışmak doğru değil. Bu tarz düşündüğümüzde geleceğe daha umutsuz bakıyoruz. Bu,  yapmamız gereken şey için çaba sarf etmemizi engelleyen bir bakış açısı. Bize daha çaresiz hissettiriyor. Daha olası sonuçları göz ardı ederek objektif yaklaşmayıp daha olası sonuçları reddederek olumsuza odaklanıyoruz. Bu hatalı falcılıkları yapmasak, olumluya odaklansak , motive olsak daha iyi sonuçlar alabiliriz. Motive olup olmamak, çaba gösterip göstermemek bizim elimizde. ‘Yapabilirim’ diye düşünmek lazım.”

OLUMSUZA ODAKLANMAK OLUMSUZU GETİRİYOR

Biz bu düşünceye o kadar kendimizi kaptırıyor ve gerçekmiş gibi düşünüyoruz ki, bu tahmini gerçek gibi kabul ettiğimiz için davranışlarımız da o yönde oluyor. Her gün ‘işim düzelmeyecek’, ‘başaramayacağım’ diye gittiğiniz işi düzeltebilecek motivasyonunuz olabilir mi? Olumsuza odaklandığınız için iş düzelmiyor. Düşünce kendi kendini gerçekleştirmiş oluyor.

POLYANNACILIK DA OYNAMAYIN

Bahsettiğimiz hayata pembe gözlüklerle bakmak, Polyannacılık da değil. Objektif düşünmek,  olumlu olasılıkları da görebilmek, ‘başarmak için, o işin gerçekleşmesi için, düzelmesi için ne yapabilirim’ diye düşünmek ve o yönde çaba sarf etmek gerekiyor. Objektif ve dengeli bir bakış açısı geliştirmek en doğrusu.” HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.