Total Banner
GÜBRE VE ZİRAİ İLAÇ FİYATLARI EL YAKIYOR
298 okunma

GÜBRE VE ZİRAİ İLAÇ FİYATLARI EL YAKIYOR

ABONE OL
07/09/2022 14:44
GÜBRE VE ZİRAİ İLAÇ FİYATLARI EL YAKIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurda yaşanan dalgalanmalar sonucunda tarımsal girdilerin fiyatları da artış gösterdi. Covid-19 salgını birçok ürünün stoklarını tehdit ederken, yüksek maliyetler çitçileri de olumsuz etkiliyor. Gübre ve zirai ilaç alımında yaşanan sıkıntılar tarım sektörüne de yansıyor. Sektör çalışanları arz-talep dengesinin bozulduğunu, bu yüzden gıda fiyatlarının da bu durumdan etkilendiğini belirtti. Ziraat Mühendisi Musa Alkan, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarından sonra gelişen süreçte Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu gübre ve zirai ilaç fiyatlarına yansıdı. İthal edilen gübre ve zirai ilaç fiyatları yükseldi. Tedarikde yaşanabilecek zorluklardan dolayı elde bulunan gübre ve zirai ilaçlarına zam yapıldı. 20 20 adı verilen gübreler var onlar 600 civarından satılıyor. Geçen yıl akıllı gübreyi 600 TL’den alıyordum Şimdi 1100 TL oldu. Aynı gübreyi kısa zaman aralıklarında aldığım fiyattan yerine koyamıyorum. Çiftçiler yetiştirdikleri ürünlere göre yılda birkaç defa ilaçlama yapmak zorunda kalıyor. Bu durumdan en çok çiftçiler etkileniyor” dedi.

“TARIM SEKTÖRÜNDE NET OLUNMALI”

Alkan, çiftçilerin alım fiyatlarından emin olduğu ürünlerin ekimini yapması gerektiğine dikkat çekerek; “Mesela çiftçimiz nar yetiştiriciliği yapıyor. Bir yıl rekolte düşük oluyor ya da soğuk vuruyor ürünlerini. Rekolte sıkıntısından dolayı o yıl nar fiyatlarında artış görülüyor, kâr elde ediliyor. O yıl birçok çiftçimiz bu durumu göz önünde bulundurarak nar yetiştiriciliği yapmaya başlıyor. Ama bir sonraki yıl rekolte artıyor herhangi bir sorunla karşılaşılmadan hasat yapılıyor. O yıl nar alımlarının fiyatları düşüyor. Sonra zarar ediliyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Çiftçilerimiz ektiği üründen ne kadar kâr edebileceğini bilerek hareket etmesi gerekiyor. Her ürünün ekim sezonu gelmeden önce alım fiyatları belirlenmeli ve ona göre çiftçilerimiz de belirsizlik olmadan ekim yapabilmeli. O zaman gübre fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun alım yapabilirler. Bu şekilde çiftçilerimiz de zarar etmez, ülkemizde kazançlı çıkar” diye konuştu.

DURDU KARADEMİR- ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.