GÖRME ENGELLİ GENÇ KIZ AZMİYLE 3 AYDA KUR’AN ÖĞRENDİ
243 okunma

GÖRME ENGELLİ GENÇ KIZ AZMİYLE 3 AYDA KUR’AN ÖĞRENDİ

Denizli’de cam kemik hastası, yüzde 80 görme engelli 27 yaşındaki kadın, 3 aylık azimle Kur'an'ı Kerim öğrendi.

ABONE OL
08/02/2022 10:52
GÖRME ENGELLİ GENÇ KIZ AZMİYLE 3 AYDA KUR’AN ÖĞRENDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merve Nur Bıyıkoğlu, Merkezefendi Müftülüğü tarafından açılan Kur-an-ı Kerim kursuna katıldı. Özel büyüteçler yardımı ile çalışan Merve, üç ayda Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrendi. Merkezefendi Müftüsü Talat Özmet, diğer kursiyerlerle birlikte pasta keserek Merve’nin mutluluğuna ortak oldu.
Denizli’de Merkezefendi ilçesine bağlı Bereketli Mahallesinde ilçe müftülüğü bünyesinde açılan Mustafa Kemal Özdemir Kur’an-ı Kerim Kursu’nda azmin zaferi pasta kesilerek kutlandı. Doğuştan cam kemik hastası, yüzde 80 görme engelli 27 yaşındaki Merve Nur Bıyıkoğlu, büyüteç yardımı ile çalışarak Kur’an Kursu Hocası Yasemin Uğur tarafından verilen bilgilerle üç ayda Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Son dersi verip yüzünden Kur’an-ı ı Kerim okumaya başlayan Merve’nin sevincine İlçe Müftüsü Talat Özmet de diğer kursiyerlerle birlikte pasta keserek ortak oldu. Törende duygusal anlarda yaşandı.

“BU ZAMANA KADAR ÇOK ZORLUKLAR ÇEKTİM”


Kendisinin doğuştan engelli olduğunu, ‘neden ben’ diye düşünürken yakın bir tarihte de babasını kaybedince boşluğa düştüğünü, Kur’an kursunda Kur’an-ı Kerim öğrenerek manevi anlamda büyük bir boşluğu doldurduğunu anlatan Merve Nur Bıyıkoğlu, “Doğuştan cam kemik hastasıyım. Yüzde 80 görme engelliyim. Bu zamana kadar çok zorluklar çektim. Fazla evden çıkmadım. Kendimi ailemle birlikte korumaya çalıştım. Sonra yakınlarda Kur’an kursunun açıldığını duydum. Ben de ilk başta kararsızdım. Çünkü görme engeliyim ve birçok sağlık sorunlarım var. Kur’an kursunda çok mutluyum. Kur’an’a da geçtim artık çok şükür. İstanbul Üniversitesi’nde iki yıllık tıbbi sekreterlik bölümü bitirdim. Atama beklerken zamanımı burada değerlendiriyorum. Ben engeli olduğum için maneviyata ihtiyacım var. Herkes sağlıklı çevremde ve ben de böyle dünyaya gelince ister istemez düşünüyorum. Bunun için de şükür etmek için geliyorum” dedi

ENGELLERİ AŞTI, GÖNÜL GÖZÜYLE ÖĞRENDİ


Merve Nur Bıyıkoğlu’nun hastalığına ve engeline rağmen vazgeçmeyerek çok çalıştığını ve üç ay da Kur’an’ı Kerim okumayı öğrendiğini anlatan Kur’an Kursu Hocası Yasemin Uğur da, “Kursumuz açıldığında öğrenci lazımdı. Etrafa ve herkese duyurduk. Biz de Merve’yi duyduk. Merve’yi özel aradım. Diğerlerinin elleri ve gözleri sağlamken Merve kendini eve kapatmıştı. Manevi olarak aç bir kızımızdı. Onun bize daha çok ihtiyacı vardı. Merve ile iletişime geçip buraya davet ettim. Merve buraya tedirgin geldi. Kendisi ile konuştum ve kalp gözü açık bir kızımız olduğunu fark ettim. Herkes gözü ile görürken Merve her şeyi farklı görüyor. Merve ile Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye başladık. Biz ve Merve çok zorlandık. Ama çok şükür Merve Kur’an-ı Kerim’e geçti. Sadece Kur’an’ı öğrenmekte değil psikolojik olarak ta rahatladı. Merve’yi arkadaşları olarak hepimiz çok seviyoruz. Merve cam kemik hastası olduğu için hiç evden çıkmamış. Merve’nin kalbi cam gibi” diye konuştu.

“ENGELLİ KARDEŞİMİZ İÇİN KALP GÖZÜYLE VE RUHUYLA OKUMUŞ GİBİ DEĞERLENDİRİYORUZ”


İlçe Müftüsü Talat Özmet, “Cam kemik hastası ve yüzde 80 görme engeli olan genç bayan kardeşimiz kısa sürede Kur’an-ı öğrendi. Biz bunun için, özelikle görme engelli kardeşimiz için kalp gözüyle ve ruhuyla okumuş gibi değerlendiriyoruz. Önemli olan yaş veya görebilmekte değil. Asıl olan kişinin Kur’an-ı Kerim’i baş tacı etmesidir. Bunun yanında Allah’ın kelamı, bizim kitabımız Kur-an-ı Kerim’i 7’sinden 70’ine öğrenmeye çalışan öğrencilerimiz var” ifadelerini kullandı.

İHA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.