Total Banner
GENÇ GİRİŞİMCİLER BULUŞTU
185 okunma

GENÇ GİRİŞİMCİLER BULUŞTU

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten GEKA, Kalkınma Ajansları 2022-2023 Genç İstihdamı teması kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlerine Muğla’da “Genç Girişimciler Buluşması” ile devam etti.

ABONE OL
02/11/2022 14:16
GENÇ GİRİŞİMCİLER BULUŞTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GEKA’nın Aydın, Denizli ve Muğla Yatırım Destek Ofisleri, Kalkınma Ajansları 2022-2023 Genç İstihdamı teması kapsamında genç istihdamının artırılması ve girişimciliğinin sağlanması amacıyla gençlere yönelik çeşitli faaliyetler düzenliyor. Bu çerçevede Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde, GEKA’nın Muğla Yatırım Destek Ofisi tarafından ‘Genç Girişimciler Buluşması’ gerçekleştirildi. Bilişimden organik tarıma, kozmetikten ekoturizme kadar alanının uzman isimler girişimcilik hikayelerini üniversiteli gençlerle paylaştı. Otomotiv ve savunma sanayi sektörüne simülasyon teknolojileri üreten Sanlab Firması’nın kurucu ortağı Salih Kükrek’in  üniversiteli gençlere yönelik yaptığı sunumla başlayan etkinlikte Kükrek, devlet desteğiyle başladıkları girişimcilik hikayelerinde bugün TOGG için hareketli simülatör üreten bir firma konumuna nasıl geldiklerini anlattı. Girişimcilik yolculuğundaki deneyimlerinde devlet desteklerinin önemine değindi.

GİRİŞİMCİLİK HİKÂYELERİ İLGİ ÇEKTİ

Panelistlerin sırasıyla kendi girişim hikayelerini anlattığı etkinlikte ilk söz alan Kaptanın Ceviz Çiftliği kurucusu dış ticaret uzmanı Ayşe Selin Varol oldu. Varol, öğrencilik yıllarında başladığı çalışma hayatında fırsatları değerlendirerek kariyer basamaklarını nasıl çıktığını ve Katar’da finans uzmanı olarak çalışırken ailesinin Muğla’daki ceviz üretim işini ele alarak nasıl e-ticaret sitesi kurduğunu anlattı.

Beyaz yakalı olarak kurumsal hayatta çalışırken kent ten köye göç ederek çiftlik ve ekoturizm tesisi kuran, bu süreçleri de sosyal medyada anlatan Youtuber ve Fark Edenler Kampı’nın işletmecisi Mustafa Yılmaz, kendisini kentten göç etmeye, çiftlik ve ekoturizm tesisi kurmaya götüren motivasyon kaynaklarını gençlere aktardı. Yılmaz, gıda güvenliğini önemseyen, doğayla iç içe, güvenli bir ortamda sağlıklı ve sürdürülebilir bir hayatı tercih ettiği için böyle bir yola çıktığını söyledi.

Mediflora Doğal Kozmetik Ürünler Çiftliği Kurucusu Hazal Yanar, Çin’de uluslararası bir firmada dış ticaret alanında çalışırken Türkiye’ye dönerek Bodrum’da ailesiyle birlikte doğal kozmetik üretimi alanında tasarladığı Mediflora markasının hikayesini gençlere anlattı. Ürünlerin üretim aşamasından markanın konumlandırma stratejisine kadar tüm girişimcilik yolculuğunu anlattığı konuşmasında Yanar ayrıca, Güney Ege Kalkınma Ajansından da proje desteği almasının sürece büyük katkısı olduğunu ifade etti.

Enerjiden havacılık, tıp, ticaret, araştırma ve elektronik eğitimine kadar çok çeşitli işletmeler ve endüstriler için kapsamlı Mikrodenetleyici ve Kablosuz ürünler ve tasarımlar sunan Willow Software firmasının kurucu ortağı Eren Baştürk, öğrencilik yıllarında başladığı kendi işini kurma sürecini ve devlet desteklerinden nasıl yararlandığını öğrencilere aktardı.  Kendi yaşam tarzını işine yansıttığını belirten Baştürk, gençlere inandıkları yolda ilerlemelerini söyledi.

Toplantının ikinci bölümünde tüm katılımcılar girişimcilik süreçlerinde ne tür zorluklarla karşılaştıklarını ve bu zorluklarla nasıl baş ettiklerini anlattı. Ayrıca, katılımcılar öğrencilerin merak ettikleri soruları da cevaplandırdılar. Üniversiteli öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin son bölümünde etkinliğe dair interaktif bilgi yarışması yapıldı. Bilgi yarışmasında başarılı olan öğrencilere, GEKA ve panelistler tarafından sürpriz hediyeler verildi. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.