Total Banner
FUTBOL GELİŞİM PROJESİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
469 okunma

FUTBOL GELİŞİM PROJESİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı.

ABONE OL
25/09/2023 12:18
FUTBOL GELİŞİM PROJESİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TFF’nin Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen imza törenine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, davetliler ve basın mensupları katıldı.

İmza töreninde açılış konuşmasını yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, uzun zamandır Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte oldukça önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Sayın Bakanlarımızın kıymetli destekleriyle kısa bir sürede tamamladık. Bugün sizlerin huzurunda Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü’nü imzalayacağız. Mutluyuz, gururluyuz” dedi.

Göreve geldikleri ilk günden bu yana Türk futbolunun gelişimi için çok önemli çalışmalara imza attıklarının altını çizen Büyükekşi, “Sürdürülebilir başarıları yakalamak için çalışmalarımıza durmadan devam edeceğiz. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesiyiz. Futbolumuzun gelişimi öz kaynaklarımızı etkili ve doğru şekilde kullanmamıza bağlı. Türk futbolunun yeni yüzyılda öz kaynaklarından yetiştireceği dünya yıldızları ile önemli bir atılım gerçekleştireceğine inanıyoruz. Bunun için de kalıcı, istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmamız gerekiyor. Bu ekosistemi kurabilmenin birinci adımı da güçlü bir altyapıdan geçiyor.” şeklinde konuştu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI TEKİN: “ÇOCUKLARIMIZA ÖNCE KENDİ BEDENİNİ YÖNETMEYİ ÖĞRETMELİYİZ”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise kendi bedenini kontrol eden bireyler yetiştirmek istediklerini aktararak, “Daha önce TFF ile futbol liseleri üzerinde bir çalışma yürütmüştük. Bu tür projeler başladıktan sonra devamlılığı sağlanmadığı sürece çok işlevsel olmuyorlar. Başkan ve ekibi bu konuda çok samimi inşallah bu konuda bu kez adım atarız. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konulara neden girmeliyiz? Hangi başlıklar altında girmeliyiz ile ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak mevzuya 2 perspektiften bakıyoruz. Biri genel anlamda MEB’e bağlı okullarda spor kültürü ve spor alışkanlıklarının geliştirilmesiyle ilgili çabamız var. Bunu niye yapıyoruz. Neden böyle bir şeyin içine giriyoruz sorusunu örnekle paylaşmak istiyoruz. Dilimize Eflatun diye çevrilen eski Yunan filozofu Platon’un ideal devlet diye bir devlet tasarımı var. İdeal devlet tasarımında Platon’un bugünkü karşılığıyla yönetici dediği kitle var. Yöneticilerin yetişmesiyle ilgili kısma büyük yer ayırıyor. Bugün bizim biraz ıskaladığımız iki konu. Birisi müzik, birisi beden eğitimi. Gerekçesi çok enteresan diyor ki; kendi vücudunu yönetemeyen bir yönetici başkasını asla yönetemez.’ Çocuğa önce kendi vücudunu yönetmeyi öğretmeliyiz. MEB olarak bu konulara bakışımızı özetleyen perspektif olduğu için anlatmak istedim. Kendi bedenini yöneten bireyler yetiştirmek istiyoruz. Spor alışkanlığı olan çocuklar yetiştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

GENÇLİK VE SPOR BAKANI BAK: “SPORU TABANA YAYMAK, ÇOCUKLARI ERKEN YAŞTA SPORLA BULUŞTURMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise konuşmasında, “Hem Türk sporuna hem de değerli çocuklarımıza çok önemli katkılar sağlayacak bu projenin hayata geçmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Milli Eğitim Bakanlığı ve bizim bakanlığımızın ortak öznesi çocuklarımız. Çocuklarımız için sportif faaliyetleri arttırmak adına ortak çabalar içindeyiz. Sayın bakanımla birkaç kez görüştük. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde spor faaliyetlerini arttırmak için neler yapabileceğimizi konuştuk. Bir tanesi de spor liselerini aktif hale getirmekti. Sporu tabana yaymak, çocukları erken yaşta sporla buluşturmak çok önemli. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların aktif şekilde kullanılması çok önem arz ediyor. Çocukların gençlerin olduğu her alanda biz de varız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, Avrupa’nın en önemli spor alt yapılarından birine sahip olduğunu belirten Bakan Bak, “Bu tesislerde gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirecek antrenörlerin, yöneticilerin ve çocukların eğitimleri başta olmak üzere önemli bir süreç başlıyor. Anadolu’nun dört bir yanında şampiyonlar yetiştirmek istiyoruz. Ülkemizin gelişen altyapısı çok önem arz ediyor. Başarıların sürdürülebilir olması için sayın bakanımla daha önce spor liseleri ortak yönetimi çalışmasını yürütmüştük. Yüzme bilmeyen kalmasın projesinde 7,5 milyon çocuğumuza yüzme öğrettik. Yetenek taramasıyla uzmanlar tarafından yeni yetenekler bulduk 6 milyon çocuğumuza yetenek taraması yaptık. Türk futbolunun gelişmesine önem veriyoruz. Bu süreç içinde okullarımızdaki, ilk okullardaki öğretmenlerimize futbol temel eğitimi verilecek. Orta okullardaki öğretmenlerimize biraz daha geliştirilmiş eğitim verilecek. Bu süreç çok önemli. Bunların karşılığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

PROTOKOL İMZALANDI

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü’nü imzaladı. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, iki bakana arkalarında isimlerinin yazılı olduğu 10 numaralı Milli Takım formasını hediye etti. Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imza töreninin ardından katılımcılar, Riva’da bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor Lisesi’ni de ziyaret etti. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.