ESNAFLAR SON GELİŞMELERDEN ENDİŞELİ
1069 okunma

ESNAFLAR SON GELİŞMELERDEN ENDİŞELİ

Denizlili esnaflar son yaşanan fiyat artışları, market fiyatları ve Rusya-Ukrayna savaşı değerlendirdi. Esnaflar düşüncelerini dile getirirken ekonomiyi zor günler beklediğini ifade ederek hayat pahalılığın insanları olumsuz yönde etkilediğini dile getirdiler.

ABONE OL
28/02/2022 10:01
ESNAFLAR SON GELİŞMELERDEN ENDİŞELİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Horoz Gazetesi olarak Denizlili Esnaflara fiyat artışlarının ekonomiyi nasıl etkilediğini, Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini sorduk esnafların hakkında düşüncelerini aldık.
İşte Denizlili Esnafların görüşleri:


Kezban Özkan: “Ortalama 30 yıldır bayan kuaförlüğü yapıyorum. En son pandemiyle berbaber hastalık ve döviz ile birlikte küçük esnaf olarak yıkıldık. Yüzde 100 etkilendik bizler bu durumdan. Asgari ücretin artması çalışanlar için yeterli çünkü onlar için bir değişme olmadı. Gelire göre giderler aynı çok bişey değişmedi onlar için.”


Aziz Ateş: Kültür turlarında çalışıyorum. Burada rezervasyon tur satım işleri yapıyoruz. Araç kiralama servis hizmetleri veriyoruz. Yaklaşık 12 yıldır bu işin içerisindeyim. Ham petrolün fiyatı son 7 yılın zirvesine çıktı. Şuan takip ettiğimiz üzere 101 doların üzerinde seyir etmekte. Şimdi ister istemez bizde hali hazırda geçtiğimiz zaman bu sezonlarda turlarımızı belirlemiş oluyorduk. GAP, Karadeniz gibi uzun soluklu turlarımızı çok önceden belirliyoduk. Fakat telefonlar geliyor sağ olsun müşterilerimiz bizleri arıyor, yeni turları soruyorlar biz insanlara cevap veremiyoruz turlarımızı planlayamıyoruz. Çünkü akaryakıtın şuan ki seyri ne durumda olacak. Yaz döneminde nasıl olucak bilemiyoruz. Otelciler bize otel fiyatı veremiyor, biz araç planlamasını yapamıyoruz, tur planlamasını yapamıyoruz. İnsanlar şuan ki güncel, ekonomik, siyasi, global ölcekte savaş gibi şeylerin sıkıntısını yaşarken bu tarz turlar onlar için bir çıkış yolu olarak gözükmekte ve biz şuan bu çıkış yollarına bir cevap veremiyoruz. Umarım önümüzdeki süreçte bu sıkıntılar en az hasarla biter bizde eski güzel günlerde olduğu gibi işimizi en güzel şekilde devam ettirebiliriz.”


Ferit Ayhan: “25 yıldır erkek berberliği yapıyorum. Asgari ücret yükseldi. Fakat ihtiyaçları karşılamıyor. Bir önceki asgari ücretde vatandaş en azından iyi kötü yetebiliyordu, zam gelmeden önce zaten vatandaştan komple geriye alındı. Zamların artmasıyla asgari ücret bu şartlarda yetmez. Şu an gündem de savaş var ve bu savaşın bir süre daha böyle devam edeceğini düşünüyorum. Türkiye olarak etkimiz olacak. Çünkü biz dışarıya bağlıyız, hiçbir şey üretmiyoruz. Turizm, sanayi, gıda, eğitim hep dışarıya bağlıyız. Hakkımızda hayırlısı olsun, hiç birşey iyiye gitmiyor.”


Ayhan Kozan: “13 yıldır market sektöründe çalışmaktayım. Eski dönemle şu an arasında uçurum kadar fark var. Asgari ücret yeterli olmadı evet belirli zam verildi. Fakat aynı ölçüde zam gelince bir fark olmadı. Faturalar aldı başını gidiyor. Dolapları açamıyoruz, bu sene dondurma dolabını açmamayı düşünüyorum. Yazın en çok kazanç sağladığımız ürün ama bu faturaya yansıyınca bir değişilik olmayacak. Savaş biter bitmeyecek diye bir şey yok tabi. Dövizde yükselme oldu savaş nedeniyle birileri keselerini dolduruyor. Göçmen alacağımızı da düşünüyorum.”

Furkan Turan: “7 yıldır kasap sektöründe çalışmaktayım. Şu an ortalık çok kötü durumda her geçen yıl daha da kötüye gidiyor. Bu durum böyle deavm edecek gibi gözüküyor. Asgari ücrete zam geldi maaşlı olarak çalışıyorum bende ihtiyaçlarımı karşılamakta güçlük çekiyorum. Sürekli zam geldiği için mağduruz. Bu savaş bitecek ama şuan değil biraz uzun sürebilir. Döviz’in yükselmesi Türkiye’yi etkiliyor her zaman zararlı biz vatandaşlar oluyor. Biz bu savaştan maddi olarak çok etkileneceğiz. Hakkımızda hayırlısı olsun.”


Editör: Kubilay Y. GERBOĞA-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.