DOLAR

19,1099

0.1%
EURO

20,7301

0.51%
ALTIN(gr)

1.203,32

0,23%
BİST 100

4953.29

0,23%
ENERJİ VERİMLİLİĞİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
84 okunma

ENERJİ VERİMLİLİĞİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

9. GESİFED-BESİAD İş İnsanları Zirvesi’nde; TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk’ün moderatörlüğünde Çevre Küresel İklim Krizi Paneli gerçekleştirildi.

ABONE OL
11/11/2022 14:02
ENERJİ VERİMLİLİĞİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Panelde TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi&Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı ve ESCON Enerji CEO’su Onur Ünlü ile Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy çevre ve iklim krizine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

İklim değişikliği ve jeopolitik gerilimler nedeniyle artan enerji kriziyle mücadelede enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken Onur Ünlü, “Enerji tüketiminin minimize edilmesi hem maliyet kontrolü hem de enerji bağımsızlığı kapsamında ülkelerin bir numaralı konu başlığı haline geldi. Uluslararası araştırma kuruluşların yaptığı çalışmalar tüm dünya genelinde ortalama yüzde 40 enerji verimlilik potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor. Bizim saha çalışmalarımıza göre ise enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden ülkemizde toplam enerji tüketiminin üçte birini gerçekleştiren sanayi kuruluşlarında yüzde 32 ve diğer üçte birini gerçekleştiren ticari bina ve konutlarda yüzde 54 enerji verimliliği potansiyeli mevcut. Yaptığımız hesaplamalar, enerji tasarrufu ve verimliliği çalışmaları ile bugünkü enerji fiyatları baz alındığında enerji ithalatını yıllık yaklaşık 15 milyar dolar azaltmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla enerji verimliliğine yönelik tüm çalışma ve yatırımlar hem ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalması hem işletmelerin enerji maliyetlerini düşürmesi hem de gezegenimiz için kritik öneme sahip” dedi.

 Panelde DİMES Genel Müdürü Ozan Diren iklim krizi konusunda TÜSİAD ve B4G bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy ise Avrupa Birliği’nde iklim krizi konusunda yapılan çalışmalar ile Ukrayna-Rusya savaşının Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedeflerine etkilerini ve enerji konusunda gelecek öngörülerini anlattı. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.