EN YÜKSEK ŞUBAT AYI İHRACATI YAKALANDI
1148 okunma

EN YÜKSEK ŞUBAT AYI İHRACATI YAKALANDI

Şubat ayı ihracat verileri açıklandı. Türkiye, Denizli ve DENİB ihracatları şubat ayında ulaşılan değerler ile bu zamana kadarki en yüksek şubat ayı ihracatını yakalamış oldu.

ABONE OL
02/03/2022 14:38
EN YÜKSEK ŞUBAT AYI İHRACATI YAKALANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye ihracatı şubat ayında yüzde 25,4 artışla 20 milyar dolar olarak kaydedildi. Benzer şekilde TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı 18,4 yükselişle 379 milyon dolar, DENİB üyelerince gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 19,5 artışla 287 milyon dolar oldu.


TEKSTİL-KONFEKSİYON SEKTÖRÜ İLK SIRADA YER ALDI


İhracat rakamlarını değerlendiren DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Şubat ayında ilimizin tekstil-konfeksiyon sektörünün ihracatı yüzde 21,6 artışla 147,6 milyon dolar olurken; elektrik-elektronik sektörümüzün ihracatı yüzde 7,1 artışla 64 milyon dolar, demir-demir dışı metaller sektörümüzün ihracatı yüzde 4,3 azalışla 51 milyon dolar, madencilik sektörümüzün ihracatı ise yüzde 2,1 yükselişle 20 milyon dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan, şubat ayında makine ve aksamları ile kimyevi maddeler sektörlerinin ihracat değerleri dikkat çekti. Makine ve aksamları sektörü ihracatımız yüzde 188,1 artarak 8,5 milyon dolar, kimyevi maddeler sektörü ihracatımız ise yüzde 53,6 yükselerek 6,1 milyon dolar oldu.


LİDER İNGİLTERE’Yİ ALMANYA TAKİP ETTİ


Şubat ayında Denizli’den en çok ihracat gerçekleştirilen ülke İngiltere oldu. İngiltere’ye yapılan ihracat yüzde 1,5 azalışla 53,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. İkinci sırada yer alan Almanya’ya gerçekleştirilen ihracat yüzde 30,5 artışla 36,3 milyon dolar olurken; ABD’ye ihracatımız yüzde 9,3 artışla 31 milyon dolar, İtalya’ya ihracatımız yüzde 31,6 artışla 26,1 milyon dolar, İsrail’e ihracatımız yüzde 10,3 yükselişle 20 milyon dolar oldu. Şubat ayında, Denizlili ihracatçılarımız 141 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.


İHRACAT BÜYÜMEYE OLAN GÜÇLÜ KATKISINI SÜRDÜRÜYOR


Başkan Memişoğlu; “Bilindiği gibi, geride bıraktığımız 2021 senesinde ülkemiz ihracatı 225 milyar dolar ile rekor kırmıştık. Biz de Denizli olarak, bu rekora 4,6 milyar dolar ile katkı sağlamıştık ve Denizli ihracatında tüm zamanların en yüksek seviyesini yakalamıştık. 2021 yılında hedeflerimizin ve beklentilerimizin de ötesine geçen ihracat değerleri büyümenin bir kez daha lokomotifi oldu. Ülkemiz ekonomisi 2021’de yüzde 11 oranında büyüdü. Net ihracat ise büyümeye 4,9 puanlık katkı sundu. Ülkemizin 2021 yılındaki büyümesinin yüzde 44,2’si ihracat katkısıyla gerçekleşmiş oldu. Denizlili ihracatçılar olarak ülkemiz ekonomisine katkımızı dün olduğu gibi, bugün ve yarın da sürdürmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle, her şartta üretime ve ihracata devam eden ihracatçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.