Total Banner
EĞİTİM MESELESİ KONUŞULDU
1499 okunma

EĞİTİM MESELESİ KONUŞULDU

Ensar Vakfı Denizli Şubesi Çınar Kitap Kahve'de haftalık Cuma sohbetleri başladı. Bu Cuma'nın konuğu Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenlerinden Hasan Gökçe oldu. Gökçe, insan mı Eğitimi, Eğitim mi insanı şekillendirir?" konulu sunumunu Ayetler ve hadisler ışığında anlatarak, Eğitimin Kur'an ve sünnet çerçevesinde insanı şekillendirmesi gerektiğini belirtti.

ABONE OL
17/09/2022 11:44
EĞİTİM MESELESİ KONUŞULDU
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Gökçe konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Hz. Peygamber’in İslam’ı yayması. Doğru bilginin birinci kaynağı vahiy olduğuna göre. Önce Cenab-ı Allah Cebrail as aracılığıyla Hz. Peygamberi eğitiyor, öğretiyor. Tabi bazen de aracısız olarak öğretiyor. Yani önce eğitim insanı şekillendiriyor. Önce Hz. Peygamberin eğitilmesi, sonrasında eğitimle insanın şekillendirilmesidir. Daha sonra ise şekillenen, eğitilen insanın kendisine göre bir eğitim sistemini şekillendirmesi. Cahiliye toplumundan Asr-ı Saadet toplumuna uzanan yolculuk Hz. Peygamberin yaşadığı toplumu bilgiyle, eğitimle değiştirip, dönüştürmesinin bir sonucudur. İlahi emirler süreç içerisinde Hz. Peygamberin kullandığı eğitim-öğretim yöntem ve metotları ile bedevi bir toplumdan medeni bir topluma geçiş sağlanmıştır. Nelson Mandela’nın dediği gibi “Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah, eğitimdir” Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerifinde şöyle buyurur; “Yalnız şu iki kimseye gıbta edilir: Allah’ın kendisine ihsân ettiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse; Allah’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimse.” Buhârî, İlim 15, Zekât 5, Ahkâm 3, İ’tisâm 13, Tevhîd 45; Müslim, Müsâfirîn 268.

Gökçe konuşmasında; “Herkes kendi zihniyetine göre eğitimi şekillendiriyor aslında. Örneğin dinine bağlı bir anne babanın, evladını dindar olarak yetiştirmeye çalışması gibidir.  Ya da tamamen doğmalara bağlı bir egitimcinin, müsbet ilimleri geri plana iterek teknolojiye önem vermemesi gibi düşünülebilir. Ya da tamamen dine karşı zihniyetin dinsizliği, ahlaksızlığı aşılaması gibi.. Şahsen, Eğitim sisteminde Kur’an ve sünnet metodunu kullanır ve uygularsak eğitimde tüm sorunların çözüleceğine inanıyorum” dedi. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.