Total Banner
DR. KARAKAYA’NIN ÖLDÜRÜLMESİNE PROTESTO ETTİLER
240 okunma

DR. KARAKAYA’NIN ÖLDÜRÜLMESİNE PROTESTO ETTİLER

Konya'da Şehir Hastanesi’nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinin ardından tüm ülkede olduğu gibi Denizli’de de hekimler, yaşanan şiddeti protesto etti. Denizli’de yaklaşık binin üzerinde hekim iş bıraktı. Denizli Devlet Hastanesi önünde toplanan hekimler basın açıklamasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü’ne siyah çelenk bıraktı.

ABONE OL
08/07/2022 09:58
DR. KARAKAYA’NIN ÖLDÜRÜLMESİNE PROTESTO ETTİLER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Şehir Hastanesi’nde görevi başında uğradığı silahlı saldırı ile yaşamını yitirmesinin ardından tüm ülkede olduğu gibi Denizli’de de hekimler iş bıraktı, eylem yaptı. Denizli merkez ve ilçelerde görev yapan yaklaşık binin üzerinde hekim 2 gün iş bırakma kararı aldı. Protestolar sabah saatlerinde Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde başladı. Üniversite Hastanesi yönetimi tarafından tören düzenlenerek şehit hekim Ekrem Karakaya anıldı, hekimlere yönelik şiddet protesto edildi. Hekimler daha sonra Denizli Devlet Hastanesi önünde toplandı. Yaklaşık 500’e yakın hekim, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etti. İlk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından basın açıklaması yapıldı.

“BU OLAYIN SORUMLULARINA HUKUK İÇİNDE HESAP SORACAĞIZ”

İlk açıklamayı Hekim Birliği Sendikası İl Başkanı Uzm. Dr. Yusuf Kırmızıgül konuşma yaptı. Kırmızıgül konuşmasında; “Bizi duymayan, görmeyen, muhatap almayan siyasi otorite ve sorumlu devlet yetkilileri bugün on binlerce hekim olarak size sesleniyoruz ve diyoruz ki, Dr. Ekrem Karakaya siz yazmasanız da görev şehididir. Şunu da bilin ki şehidimizin canını alan kurşun; bir cani tarafından sıkılmış olsa da şehidimizin aziz kanı sizin üzerinize bulaşmıştır. Bir evlat, bir eş, bir baba olan Dr. Ekrem Karakaya’nın vebali sizindir. Bu olayın sorumlularına hukuk içinde hesap soracağız ve hakkımızı helal etmeyeceğiz. Hekimler olarak bizler artık birlik olduk. Polikliniklerde, sağlık kuruluşlarında öldürülmemek, şiddete uğramamak için başlangıç olarak 07-08 Temmuz 2022’de 2 gün tüm ülkede iş bırakıyoruz. Devam eden süreçte can güvenliğimiz, çalıştığımız kurumlarda devletimizce sağlanamayacak ise tüm hekimler olarak anayasal haklarımızı uzun süreli iş bırakma kararları olarak kullanma konusunda kararlılığımızı tüm kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.”

“BİZE KULAK VER DENİZLİ, BİZE KULAK VER TÜRKİYE”

Hekim Sen temsilcisi Tuğçe Uğurlu konuşmasında; “Bu olay toplumsal bir kıyımdır. Yıkımdır. Cinayettir. Sağlıkta şiddet, sadece sağlıkçıyı değil hepimizi ilgilendirir. Bizler hekimler ve sağlık çalışanları, itibarsızlaştırıldık. Gözden çıkarıldık. Onurumuzla sınandık. Yaşamak için savaştık. Yaşatmak için savaştık. Ve bizler biliyoruz ki; yaşatmak için verdiğimiz hayatımızı bir bıçak darbesi ile bir mermi parçasıyla, bir silah kurşunuyla, sonlandırılmayı hak etmedik. Bize kulak Denizli. Bize kulak ver Türkiye. Tükeniyoruz. Öldürülüyoruz. Bugün ve yarın tüm Türkiye’de bütün sağlık kuruluşlarında yastayız. İsyandayız. Eylemdeyiz” dedi.

“YARIN SIRANIN HANGİMİZE GELECEĞİNİ BİLMİYORUZ”

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç ise şöyle konuştu: “Aramızda başıboş gezen saldırı piyonların değil gerçek sorumluların yakasına yapışıp, bugüne kadar kaybettiğimiz meslektaşlarımızı neden koruyamadıklarının hesabını sormak istiyoruz. Zaman deseniz, zamanları vardı. Yetki deseniz, yetkileri vardı. Fikir deseniz, örgütlerimiz onlarca fikir üretti. Sonuç, toplumda sağlıklı şiddete hitap etmeyen, caydırıcılıktan uzak, bir iki düzenleme. Yarın sıranın hangimize geleceğini bilmiyoruz. Toplumun insani değerlerinin hala kaybetmemiş sessiz çoğunluğuna seslenmek istiyorum. Bu böyle gitmez. Sizler başınızı kaldırıp, yalanlarla allanıp pullanmış, sağlık sisteminin acımasız yönünü görmezseniz, yaşadığınız zorlukların sorumlusu kim diye düşünmeden önünüze çıkan ilk kişiye kızarsanız, bizler ölmeye devam ederiz. Gençlerimiz bu ülkeyi terk etmeye devam eder. Bir de bakmışsınız, ihtiyacınız olduğu anda riskli işlemlerinizi yapacak, doktor bulamazsınız. O zaman siz de ölürsünüz” dedi. Sevilay KAYAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.