DENİZLİ’NİN MODERN HALK OZANI HURŞİT TÜRKAY
932 okunma

DENİZLİ’NİN MODERN HALK OZANI HURŞİT TÜRKAY

Müzik yolculuğuna Barış Manço’nun kendisine hediye ettiği gitarla başlayan Anadolu Folk Rock şarkıcısı Hurşit Türkay, Denizli kültürü ve şivesini yansıtan şarkı sözleri yazıp besteleyerek, yöresel tatlar içeren parçalar seslendiriyor. Sanatçıya, uzun saçları ve tarzıyla “Modern Halk Ozanı” yakıştırması yapılıyor.

ABONE OL
11/03/2022 13:37
DENİZLİ’NİN MODERN HALK OZANI HURŞİT TÜRKAY
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müzik hayatına Barış Manço’nun kendisine hediye ettiği gitarla başlayan Anadolu Folk Rock şarkıcısı Hurşit Türkay, Ege ve Denizli müzik kültürü açısından önemli bir isim. Sevilen sanatçıya uzun saçları ve tarzı, yöresel kültürü yansıtan parçaları nedeniyle “Modern Halk Ozanı” yakıştırması yapılıyor. Barış Manço, Moğollar, Cem Karaca, Ersen gibi sanatçıların izinden giden ve Anadolu Folk Rock tarzında parçalar yapan Hurşit Türkay’ın 100’e yakın bestesi ve 14 klibi bulunuyor. “Kavak Yelleri”, “Gecelerin Ayazında / Bilmelisin” gibi romantik parçalarıyla da ses getiren Hurşit Türkay’ın efsanevi bir aşk hikayesini dillendirdiği “Yedi İklim Gül Sultan”ı müzikseverlerle buluşturmak için gün sayıyor. Türküde; bir bayram günü Beşparmak dağlarının kuzeyinden Hambat Ovası’na inmekte olan değirmenci Mehmet Dayı’nın kızı Gül Sultan’a sevdalanan Yörük Gümül Mehmet’in torunu Mürşit Bey’in hikayesi anlatılıyor. 1996’da kurduğu Grup Sis ile o tarihten bu yana sahne alan ve konserlere çıkan Hurşit Türkay, sahnesinde gitarın yanı sıra bağlama, cura gibi otantik sazlara da yer veriyor. Sanatçının vokalistliğini ise 5 yıldır Denizli Belediye Konservatuarı korosunda yer alan lise son sınıf öğrencisi genç yetenek Halime Toktaş yapıyor.


MÜZİĞE BARIŞ MANÇO’NUN HEDİYE GİTARI İLE BAŞLADI


Hurşit Türkay henüz ortaokul öğrencisiyken Hey Dergisi’ne bir mektup yazıyor. Gitar çalmayı öğrenmek istediğini ama gitar alamadığını belirterek Barış Manço’dan yardım istiyor. Dergi editörü mektubu o gün tesadüfen dergiye ziyarete gelmiş olan Barış Manço’ya gösteriyor. Mektuptan etkilenen Manço hemen bir gitar satın alarak dergiye getiriyor ve Hurşit Türkay’a gönderilmesini istiyor. Yanına da “Sevgili Hurşit akorları adam gibi öğren, yoksa hesabını sorarım.” Barış Manço” diye not ekliyor. Haber gelip gitarı annesi ile birlikte postaneden teslim alan Hurşit Türkay sevinçten havalara uçuyor. Birkaç yıl sonra İzmir fuarında konserine giderek Barış Manço ile tanışıyor. Manço da tanışmaktan çok mutlu oluyor. Sonra Denizli’ye geldiğinde konserinde Hurşit Türkay’ı sahneye çıkarıyor ve birlikte “Derule” parçasını seslendiriyorlar.Müziğe Barış Manço’nun hediye ettiği gitarla başlayan Hurşit Türkay, gerek otantik şarkı sözleri gerekse müzik tarzı olarak sanatçının izinden gidiyor.


AVUSTRALYA’DA KONSER VERECEK


Hurşit Türkay Denizli’nin yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde de hayranları bulunuyor. Avustralya’nın Melbourne kentinde gurbetçi Türkler’in kurduğu radyoda sık sık parçaları çalınan Hurşit Türkay, yoğun istek üzerine Avustralya’ya da davet edildi. Sanatçının önümüzdeki günlerde, Sidney kentinde gurbetçilerimize bir konser vermesi planlanıyor.


Denizli’de yöresel bir müzik yarışması düzenlenmesi gerektiğini savunan Hurşit Türkay’ın en büyük hayali ise Eurovision Şarkı yarışmasına ülkemizin yeniden katılması ve bu yarışmada ülkemizi temsil etmek. Türkay “Ege ve Türk müzik kültürünü yurt dışında temsil etmek istiyorum” diyor.


DENİZLİ KÜLTÜRÜNÜ TÜRKÜLERDE YAŞATIYOR


Denizli’nin Bozkurt Tutluca köyünden olan yörük çocuğu Hurşit Türkay; bestelerine Denizli kültürü ve şivesini yansıtan sözler yazarak yöresel tatlar içeren parçalar seslendiriyor. “Çal Türküsü / Cimcim Kızı”, “Yaren Tavas”, “Buldan Derler”, “Sevdim Seni Kızılcabölük”, “Şanlı Serinhisar”, “Denizli Memleket” eserlerinden bazıları. Yöresel içerikle yaptığı parçalardan olan Çal Türküsü / Cimcim Kızı’nın nakaratında Hurşit Türkay; yöresel bir deyim olan “ Aşağıseyit Yukarıseyit Efe kız bulamadı” sözlerine gönderme yapıyor.

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.