Total Banner
DENİZLİ’NİN DİĞER İLLERE UÇAK SEFER SAYISI YETERSİZ KALIYOR
528 okunma

DENİZLİ’NİN DİĞER İLLERE UÇAK SEFER SAYISI YETERSİZ KALIYOR

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Denizli’nin yük naklindeki demir yolu konusunu ve kentin turizmine büyük katkı sağlayan Pamukkale'ye olan ilgiye yönelik, THY sefer sayıları ile ilgili konuyu soru önergesi ile meclise sundu.

ABONE OL
16/12/2021 17:15
DENİZLİ’NİN DİĞER İLLERE UÇAK SEFER SAYISI YETERSİZ KALIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’na ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a soru önergesi verdi. Öztürk soru önergelerinin birinde yük nakli için demiryolunu sorarken diğerinde ise Pamukkale ziyareti için THY seferlerinin yetersiz olmasını sordu.


“SANAYİCİSİ ÜRETTİĞİ MALI LİMANA NAKLETMEKTE SORUN YAŞIYOR”


Milletvekili Öztürk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek meclise sunduğu soru önergesinde “Denizli sanayicisi ürettiği malı limana nakletmekte sorun yaşamakta, sanayi bölgelerinden limana doğrudan bağlantılı bir demiryolu bulunmamaktadır. Denizli gelişmiş tekstil sanayisi, makine imalatı, tarımı, seracılığı ve turizmiyle ülkemiz ekonomisine katma değer yaratan illerin başında gelmektedir. Denizli ülkemizde ihracat açısından ilk 10, ithalat açısından da ilk 20 il arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Denizli sanayicisi ürettiği malı limana nakletmekte sorun yaşamakta, sanayi bölgelerinden limana doğrudan bağlantılı bir demiryolu bulunmamaktadır.” dedi. Denizli’deki demiryolu nakli ile ilgili diğer sorunlarını ise önergesinde şu şekilde sıraladı; 2.10.2012 tarihinde Denizli Bozburun Bölgesi Demiryolu İltisak (Kılçık) Hattı ve Yük Merkezi yapılması için başlanan çalışmalar ne durumdadır? Denizli Bozburun Yük İstasyonu Projesinin ne zaman bitirilmesi planlanmaktadır? İzmir-Biçerova istasyonları ile Aliağa Limanı arasındaki bağlantı ne zaman tamamlanacaktır? Denizli ihracatçısına hizmet etmek üzere yapılacağı duyurulan demiryolu bağlantılı Çandarlı Liman projesi ne zaman tamamlanacaktır? Denizli Serbest Organize Sanayi Bölgesi içinde trenyolu bağlantısı yapılıp ihracat ürünlerinin demiryolu ile taşınması ile ilgili çalışmalarınız ne aşamadadır?


THY UÇUŞLARI YETERSİZ


Öztürk diğer soru önergesini de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a iletti. Öztürk konuyla ilgili “Denizli gelişmiş tekstil sanayisi, makine imalatı, tarımı, seracılığı ve turizmiyle ülkemiz ekonomisine katma değer yaratan illerin başında gelmektedir. Denizli ülkemizde ihracat açısından ilk 10, ithalat açısından da ilk 20 il arasında yer almaktadır. Denizli sınırları içerisinde bulunan ve UNESCO’nun Dünya doğa ve kültür mirası listesinde yer alan Pamukkale, ülkemizde Topkapı Sarayı ve Ayasofya’dan sonra en fazla ziyaret edilen yer hüviyetini taşımaktadır. Bununla birlikte Denizli’nin, ticaretin merkezi İstanbul’a havayolu ile ulaşım imkanı bulunan diğer illere göre uçak sefer sayısı yetersiz kalmaktadır.” Diye konuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a iletilen sorular ise şu şekilde; Denizli’nin sanayi, turizm ve sağlık alanında dünya ile rekabet edebilir hale gelebilmesi için, THY tarafından Denizli’ye düzenlenen uçak sefer sayılarının arttırılması düşünülmekte midir? Denizli ilinin dış ticaret potansiyeli de dikkate alınarak, Denizli’den ihracatının büyük bölümünü gerçekleştirdiği Avrupa ülkelerine dış hat uçuşu konulması düşünülmekte midir? Öztürk sorularının cevabının şehir için önemine dikkat çekerken, hem üreticiler hem turizmciler adına sürecin takipçisi olacağını vurguladı.

Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.