“DENİZLİ’DEKİ SAHABE” KONUSU KONUŞULDU
946 okunma

“DENİZLİ’DEKİ SAHABE” KONUSU KONUŞULDU

Ensar Vakfı Denizli Şubesi Çınar Kitap Kahve'de "Ensar Sohbetleri" devam ediyor. Bu haftanın konuğu "Denizli'deki Sahabe" konusuyla Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Doç Dr. Gencal Şenyayla oldu.

ABONE OL
28/03/2022 17:53
“DENİZLİ’DEKİ SAHABE” KONUSU KONUŞULDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şenyayla, Sahabeyi tanımanın ve tanıtmanın önemine vurgu yaparak, Müslüman seyyah İbn Battuta’nın kaynağına göre Denizli’nin Kale ilçesi sınırlarında Suheyb-i Rumi’nin on yıl kadar yaşadığı tahmin edilmektedir. dedi. Suheyb-i Rumi hakkında da Kitap yazan Şenyayla, Denizli’nin manevi şahsiyetleri arasına Suheyb-i Rûmi isminin de girmesi kanaatindeyim. Sahabe nesli, Peygamber efendimizin vefatından sonraki bütün zamanlarda Müslümanlar için örnek nesil olmaya devam edecektir. İslam tarihi açısından sahip oldukları müstesna konumları dolayısıyla sahabenin tanınması ve tanıtılması her dönem Müslümanları için tarihi bir sorumluluktur. Sahabenin tanınması yolunda yapılacak olan çalışmalar aynı zamanda Müslüman toplumlarda İslam ahlakıyla donatılmış örnek nesillerin yetiştirilmesine de çok önemli katkılar sağlayacaktır. Suheyb-i Rumi, İslam öncesinden beri Hz Peygamber ile dostluk kuran, İslam davetinin ilk günlerinde Müslüman olan, dini uğruna malını mülkünü feda eden, sürekli Hz. Peygamber’in yanında ve hizmetinde bulunan özel bir insandır. Bir anlamda bu topraklarla da bağlantılı olan Suheyb’in tanınması ve özellikle de bu toprakların insanlarına tanıtılmasının dini ve milli bir görev olduğunu düşünüyorum”dedi.

Editör: Fatma HAYTAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.