DENİZLİ TARIMI İÇİN ‘BİLİNÇLİ GÜBRELEME’ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
883 okunma

DENİZLİ TARIMI İÇİN ‘BİLİNÇLİ GÜBRELEME’ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı saha elemanlarına Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Denizli Ticaret Borsası’nın (DTB) işbirliğinde “Bilinçli Gübreleme” konusunda eğitim düzenlendi.

ABONE OL
23/03/2022 17:16
DENİZLİ TARIMI İÇİN ‘BİLİNÇLİ GÜBRELEME’ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez ve ilçe müdürlüklerde bulunan saha elemanlarının yoğun katılımıyla gerçekleşen eğitimde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öğretim Görevlileri Prof. Dr. Gönül Aydın, Dr. Mustafa Ali Kaptan, Doçent Dr. Saime Seferoğlu sunum yaparak, Denizli’nin toprak yapısı, bitkilerde görülen hastalıklar, kullanılması gerekilen zirai ilaçlar ve gübreler hakkında bilgiler aktardı.

” 5 YILDA 420 BİN CEVİZ FİDANINI TOPRAKLA BULUŞTURDUK”


Etkinlik kapsamında önemli bilgileri çiftçilere aktarılmasının önemli olduğunu söyleyen DTB Genel Sekreteri Ali Şahin, konuşmasında yapılan eğitimlerin önemine dikkat çekti. Şahin, “Buradan alacağımız bilgileri çiftçilerimize, üreticilerimize aktararak hem insan sağlığını korumak hem de maliyetlerin düşmesi, verimliliğin artması hususunda onları bilgilendirmeliyiz. Biz sizlerin yoğun emekleriyle 5 yılda 420 bin ceviz fidanını toprakla buluşturduk. Bu fidanların verime geçmesi ceviz ithalatımızı ciddi ölçüde azaltacak, çiftçilerimiz için inanılmaz bir gelir olacak. İnanıyorum ki sizin varolan bilgilerinizi buradan alacağınız bilgilerle harmanlayarak birlikte yürüttüğümüz projemize ve diğer projelerimize büyük bir katkı daha sağlamış olacaksınız” dedi.

BİLİNÇLİ GÜBRE KULLANIMI KONUSUNDA ÜRETİCİLERE YÖNELİK EĞİTİM GEREKLİ


Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, “Eğitimin önemini vurgulayarak “Doğru ve Dengeli Gübre Kullanımın” insan sağlığı ve çevre kirliliğinin önlenmesi açısından önemine değinmiş, toprak analizi yapılarak gübre kullanılması hususunun gübre fiyatlarının artış gösterdiği şu günlerde gübre kaynaklarının doğru kullanılması adına daha da önem kazandığını, bilinçli gübre kullanımı konusunda üreticilere yönelik eğitimin gerekliliği ile sahada çalışan teknik personellerimizin bu bilinçle çalışmalarını sürdürmeleri gerektiğini belirtti.

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.