DENİZLİ KÖY-KOOP, ABD’YE KURU MEYVE İHRACATI İLE EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR
  • Horoz Medya
  • Genel
  • DENİZLİ KÖY-KOOP, ABD’YE KURU MEYVE İHRACATI İLE EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR
785 okunma

DENİZLİ KÖY-KOOP, ABD’YE KURU MEYVE İHRACATI İLE EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR

Denizli Bölgesi Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği, şehir ve üretim ekonomisine büyük katkı sunan ihracat gerçekleştiriyor. Yıllık yaklaşık 8-9 milyon TL ihracat hedefine koşar adım giden KÖY-KOOP Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol, dünden bugüne ihracat hikayesini anlattı.

ABONE OL
06/06/2024 17:32
DENİZLİ KÖY-KOOP, ABD’YE KURU MEYVE İHRACATI İLE EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KÖY-KOP Denizli Bölge Birliği’ne ait Çivril’deki meyve ve sebze kurutma ve paketleme tesisi yurtiçi ve yurtdışına yaptığı satışlarla dikkat çekiyor. Denizli’de üretilen ürünleri alarak üreticiye destek sağlayan birlik ürünleri kurutarak piyasaya sunuyor. Birlik ikinci ihracatını ise Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirerek üçüncü partisini hazırlamaya devam ediyor. Temmuz ayı içerisinde üçüncü parti de Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleşecek.  KÖY-KOOP Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol, tesisin yapımından başlayarak büyük ihracat başarına ulaşmasındaki hikayeyi anlattı.

KURUTMA VE PAKETLEME TESİSİ

KÖY-KOOP Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol; “Bu tesiste kurutma ünitelerimiz var. Genellikle yaş meyve sebze üzerine kurutmalar yapıyoruz. Paketlemesini yapıyoruz. Ürünlerin pazarlamasını ve organizasyon yapıyoruz. İç pazarda ve dış pazara çalışmalar yapıyoruz. KÖY-KOP Denizli Bölge Birliği’ne ait bir işletme, kurutma ve paketleme tesisi.

ABD’YE İHRACAT

Başkan Varol; “Bizim bölgemizde yetişen ve piyasanın ihtiyaç duyduğu ürünlerin tamamını burada işleyebiliyoruz. Sebze cinsinden baktığımızda ıspanak, pırasa, soğan ürünleri ve benzerleri, meyve türlerinin de tamamını burada kurutmasını yapıyoruz. Kurutmasını yaptıktan sonra da iç ve dış pazarda bunun pazarlanmasını sağlıyoruz. Bir ekip işi ile bunu yapıyoruz. İhracat konusunda yardımcı olan, dış bağlantıları kuran şirketlerimiz var. Denizli’den bir şirketimizle ortak çalışıyoruz. Türkiye’nin iç pazarlarında çok farklı marketlerde ürünlerimiz var. İhracat yapıyoruz. Bugün hazırlanan ürünlerimizi ABD’ye ihraç ediyoruz.”

ÜRÜN ÇEŞİTLERİ

Denizli’de yetişen meyve türlerinin çok büyük bir kısmını burada kendimiz işleyip kurutup paketlemesi yapıyoruz. Gelişi güzel bir kurutma değil. Üst düzey bir teknoloji ile yapılmış bir kurutma ve standart olarak da ISO 22000 standartlarında. Üretim yapıyoruz ki onun için ihracata ürün gönderebiliyoruz. Cennet elmasının cipsi, erik kavun, elma, dut, incir kurularının yanında çerezleri işliyoruz.”

NEM ORANI AYARI İLE ÜRÜNLER BOZULMUYOR

Ürünlerin tamamı natürel ortamda üretilmiş ürünler olduğundan söz eden Varol; “ Herhangi bir koruyucu madde kullanmıyoruz. Nem oranlarını çok iyi ayarladığımız için herhangi bir bozulma söz konusu olmaz. Burada istenilen nem oranlarını iyi tutturabilmek çok önemlidir. Nemi fazla olursa bozulma riski vardır. Kuru olursa da kendi özelliğini kaybeder. Bir problem de şimdiye kadar hiç yaşamadık.”

HEDEF 8-9 MİLYON TL

3 yıl önce işe başlarken Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan bir destek aldıklarını aktaran Varol; “Çok büyük paralar değildi. Bize verdikleri destek 500.000 TL gibi bir rakamdı. Yaklaşık 1 milyon civarında da biz üstüne ilave ederek bu tesiste bir şeyler yapmaya çalıştık. Yeterli değildi. İhtiyaçlara cevap vermesi adına yeni ekipmanlar aldık. İşimizi büyüttük. Aldığımız ürünlerin tamamı Denizli bölgemizin ürünleri. Elmayı Çivril’den, cennet hurmasını Honaz’dan, kavunu Acıpayam’dan, çileği Buldan’dan alıyoruz.

yaptırıp Buldan tarafından alıyoruz. Çiftçimizi ortağımız haline getiriyoruz. 2023 yılı rakamlarına baktığımızda bizim toplam ciromuz 4 milyon 700 bin TL civarında. Bu yıl 5 aylık ciromuz 3 milyon 500 bin TL civarında hedefimiz yıl sonunda 8-9 milyon TL’ye ulaşmak. Burada istihdam da sağlıyoruz. 26 çalışanımız var. 14 işletme çalışanımız var. 14 çalışandan 13’ü kadın çalışan.”

İŞLETMEN SORUMLUSU SÜRECİ ANLATTI

İşletme sorumlusu Raziye Çelimli ise; “3 yıldır buradayım. Bu tesisin sorumluluğu bana ait. Yaş meyveler geliyor. Seçme bandından geçiyor ve havuzda yıkanıyor. Elle doğranacaksa elle makineyle doğranacaksa makineyle doğruyoruz. Fırında kurutuyoruz. Oradan da seçme işleminden sonra paketlere koyup soğuk hava depolarına kaldırıyoruz.” dedi. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.