DOLAR 17,9672 0.51%
EURO 18,5742 0.83%
ALTIN 1.033,34-0,01
BITCOIN 4400326,08%
Denizli
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

rel="nofollow" href="https://www.ozel-denizli.tekdenhastaneleri.com/" target="_blank">
DENİZLİ KADIN DAYANIŞMA KOMİTESİ’DEN SERT TEPKİ
711 okunma

DENİZLİ KADIN DAYANIŞMA KOMİTESİ’DEN SERT TEPKİ

Kadına yönelik uygulanan her türlü fiziksel ve psikolojik şiddete vurgu yapmak ve kadınları her anlamda korumak, bilgilendirmek için Denizli’de kadın dayanışma komitesi kuruldu. Kadın cinayetlerinin önüne geçmenin asıl amaç edinildiği komitenin açılış gecesinde tekstil şehri olan Denizli’de fabrikalarda çalışan kadınların uğradığı taciz, istismar ve kadının yan hakları konularına yer verildi.

ABONE OL
07/01/2022 17:14
DENİZLİ KADIN DAYANIŞMA KOMİTESİ’DEN SERT TEPKİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Çamlık’ta her meslek grubundan kadının katılımı ile Kadın Dayanışma Komitesi gecesi düzenlendi. Düzenlenen gecede Türkiye’nin her yerinde yaşanan kadın cinayetlerine değinilirken Denizli’de yaşanan kadın cinayetlerine daha ağırlık verildi.


“DİNCİ GERİCİLİK, BİZİ NEREDEYSE 100 YIL GERİYE GÖTÜRDÜ”


Denizli’de son dönemde karşılaşılan kadın cinayetleri ve bir dizi sorunla beraber Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi yerelden dayanışma sağlamak, yan yana gelmek ve yalnız yürümemek için kurulan Denizli Kadın Dayanışma Komitesi kadına yönelik birçok konuyu masaya yatırdı. Pamukkale Üniversitesi Siyaset Bilimi yüksek lisans öğrencisi aynı zamanda komitenin sözcüsü Emine Cengiz özellikle kadının emeğine dikkat çekti. Açılış konuşmasını yapan Cengiz: ‘Eşit yurttaşlık talebi ve laiklik 19. yüzyıldan itibaren kadın mücadelesinin en önemli başlıklarından biriydi. Hem dünyada hem de Türkiye’de bu alanlarda çok önemli kazanımlar elde edildi. Kadınların eşit oy hakkı mücadelesi, daha iyi koşullarda çalışma ve eğitim alma mücadelesi, aslında toplumsal hayatta erkeklerle eşit yer alma mücadelesinin birer parçasıydı. Kadınlar için eşit iş için eşit ücret politikası, ücretli annelik izni ve fabrikalarda çocuk bakımının sağlanması için yuvaların açılması 20 yüzyılda yaygınlaştırıldı. Biçimsel gelişmelerin, devlet yönetimi ve hukuk alanındaki değişikliklerin ötesinde, toplumsal alanın dönüştürülmesi konusunda önemli adımlar atıldı. Ancak, 20. yüzyılın sonunda yaşanan liberal gericilik dönemi bizde Özal ile başlayıp Erdoğan ile devam eden dönem kadın mücadelesi açısından belki 50 yıl, belki 100 yıl önce kazanılan konuları tekrar tartışmalı hale getirdi. Kısa ve net bir şekilde söylemek gerekirse, liberal ideoloji ile desteklenen dinci gericilik, bizi neredeyse 100 yıl geriye götürdü.’ Diyerek tepki gösterdi.


“TACİZ, İSTİSMAR VE ŞİDDETE KARŞI KOL KOLA GİRECEĞİZ”


Denizli Kadın Dayanışma Komitesi sözcüsü Emine Cengiz: ‘Denizli hızla endüstrileşen kentlerimizden biri olmasıyla birlikte gelir düzeyi düşük mahaller bulunuyor. Gelir düzeyi ile şiddet arasında ilişki olduğunu biliyoruz ancak eğitim-gelir seviyesi yüksek ailelilerde de şiddete rastlamaktayız. Hem Denizli’de sosyal güvencesi olmadan, çalışma saatlerinin yüksek olduğu fabrikalarda çalışan birçok kadının yanında olmak hem de bu kadınlara yönelik çalışmalar gerçekleştirip gerektiğinde de hukuki destek sağlamamız söz konusu olacak. Bu ilimizdeki kadınların haklarını almalarında büyük bir adım oluşturacak. Gerektiğinde uzmanlarımız tarafından psikolojik destekler verilip dayanışma gösterilecek. Çünkü Denizli’deki tüm kadınların yaşadıkları toplumsal travmalara karşı birlikte güç olmamız gerekecek. Özellikle son dönemde uluslararası politikanın keyfi işleyişi ve baskıları nedeniyle yurtlarını terk edip ülkemize sığınan göçmen kadınların yanında olduğumuzu vurgulayarak dayanışmamızı büyütmemiz gerekecek. Göçmen kadınlar çok düşük ücretlere güvencesiz olarak çalıştırılmaktadır.

Göçmenler kadınıyla erkeğiyle işçi sınıfının bir parçasıdır. Kadın Dayanışma Komiteleri mahallelerimizde, işyerlerimizde, okullarımızda karşılaştığımız göçmen kadınları dayanışma ve mücadelenin parçası haline getirmek için elinden geleni yapacaktır. Hepimiz Denizli’de karşı karşıya bırakıldığımız tüm bu sorunlara birlikte çözüm aramak, sıkıntılarımızı birlikte aşmak ve dayanışmak için Kadın Dayanışma Komitelerinde birlikte konuşmaya, birlikte tartışmaya, birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.’ Diyerek çağrıda bulundu. Cengiz, sözlerine: ‘Emeğimizi sömürenlere karşı tek ses olup iş yerlerindeki hak gasplarının üzerine birlikte gitmek için bir araya geldik. Kreş hakkımızı, aşı hakkımızı, ücretsiz sağlık, doğum ve süt izinlerimize en önemlisi bunları elde etmek için gereken örgütlenme hakkımıza sahip çıkmak sorumluluğumuz olacak ve peşine düşeceğiz. Okulda, kentimizde bulunan üniversitemizde, çalışan arkadaşlarımızın iş yerlerinde ve tüm mahallerde gericiliğin yarattığı baskılara hep beraber göğüs gereceğiz. Taciz, istismar ve şiddete karşı kol kola gireceğiz.’ diyerek devam etti.


“ŞEBNEM ŞİRİN’E SÖZÜMÜZ VAR”


Denizli Kadın Dayanışma Komitesi sözcüsü Emine Cengiz: ‘Ülkemizde olduğu gibi Denizli’mizde kayıplarımız oldu, kadın cinayetleri yaşadık. Üniversite öğrencisi Dilan İpek, geçtiğimiz sene katledilen Tuba Tokbaş ve yine yakın zamanda canice öldürülen Şebnem Şirin’e sözümüz var. Onları unutmadık, mücadelemizde yaşatacağız.’ Dedi.

Twitter: DenizliKDK


İnstagram: denizlikdk


Mail: denizlikdk@gmail.çöm


Editör : Fatma HAYTAN / ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.