DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR ULAŞIM AŞ, PERSONELE PROMOSYONU DAĞITMAYIP GELİR KAYDETMİŞ
75 okunma

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR ULAŞIM AŞ, PERSONELE PROMOSYONU DAĞITMAYIP GELİR KAYDETMİŞ

Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ’nin, bir banka ile 2021 yılında yaptığı sözleşmenin karşılığında verilen promosyonu personeline dağıtmayıp, gelir kaydettiği ortaya çıktı. Sayıştay denetiminde ortaya çıkan ve 475 personele ödenmeyen promosyon tutarının 675 bin lira olduğu belirlendi.

ABONE OL
14/11/2022 14:31
DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR ULAŞIM AŞ, PERSONELE PROMOSYONU DAĞITMAYIP GELİR KAYDETMİŞ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş insanı Gökhan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gökşin, işçilerine yüksek promosyon dağıtabilmek için bir bankayla olan sözleşmesini feshedip bir başka bankayla anlaşması nedeniyle 1 milyon lira ceza öderken, Denizli Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Ulaşım AŞ’nin geçen yıl personelin hakkı olan promosyonu dağıtmadığı ortaya çıktı. Sayıştay tarafından Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ’de yapılan 2021 yılı denetiminin raporu yayımlandı. Raporda, çarpıcı bir bulguya daha yer verildi. “Aylık ve Ücretler Ödeyen Banka Tarafından Verilen Promosyonun Personele Dağıtılmayıp Gelir Kaydedilmesi” başlıklı bulguda, bankadan alınan ve 475 personelin hakkı olan promosyonun dağıtılmadığı ifade edildi.

Sayıştay raporuna göre, 08.01.2021 tarihinde üç yıllık bir süre için yapılan protokol ile banka 475 personel için 675 bin lirayı şirkete ödedi. 19.01.2021 tarihinde bu meblağdan yüzde 18 KDV hesaplanarak, kalanı “diğer olağan gelir ve karlar” hesabına aktarıldı.

PERSONELE DAĞITIM İÇİN GENELGE VAR

Raporda, 2010/17 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin 4’ncü maddesi gereğince, banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının her personel için eşit tutarlarda olmak üzere dağıtılması gerektiği de kaydedildi. Belediye şirketlerinin, 8/3/2019 tarh ve 30708 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Kamu Haznedarlığı Yönetmeliği”nin “kapsam” başlıklı 2’nci maddesi uyarınca Kamu Haznedarlığı uygulaması kapsamında olduğuna vurgu yapılan raporda, söz konusu yönetmeliğin “diğer menfaatler” başlıklı 7’nci maddesinde ise, bu yönetmelik kapsamındaki kurumların mal kaynaklarının değerlendirilmesinde faz veya kâr payı dışında ayni ya da nakdi herhangi bir menfaat temin edemeyecekleri belirtildiği, bankanın “promosyon” adı altında yaptığı ödeme faz ya da kar payı olarak nitelendirilemeyeceğinden şirket hesaplarına gelir kaydedilmesi, yönetmelik hükmüne aykırı olduğu belirtildi. Banka promosyonlarının tamamının personele eşt olarak dağıtılmasını öngören 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi ve Kamu Haznedarlığı Yönetmeliği hükümleri birlikte değerlendirildiğinde, söz konusu protokol uyarınca verilen banka promosyonunun personele dağıtılmayıp, şirket hesaplarına gelir kaydedilmesinin mevzuata uygun olmadığının değerlendirildiği de vurgulandı.

İDARE: BİR SONRAKİ PROMOSYON PERSONELİN HESABINA YATIRILACAK

Sayıştay denetçilerinin bu bulgusu üzerine şirket, bir sonraki anlaşma ile alınacak olan promosyonun doğrudan personel hesabına yatırılacağını ifade etti.

“GELİR KAYDEDİLEN PROMOSYON PERSONELE ÖDENMELİ”

 İdarenin bu beyanına karşılık ise, “Bu olumlu bir yaklaşım olarak değerlendirilse de eksik bir uygulama olacaktır. Nitekm mevcut dönem için banka tarafından ödenen promosyon da gerçekte kurumun gelir değil personelin alacağıdır ve bu nedenle Şirketin, gelir kaydettiği personele at olan bu hakkı da personele iade etmesi gerektiği değerlendirilmektedir” denildi. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.