DENİZLİ BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
  • Horoz Medya
  • Genel
  • DENİZLİ BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
521 okunma

DENİZLİ BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Ekosistemde önemli bir konuma sahip olan biyoçeşitlilik hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Orman Bölge Müdürlüğü Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Serkan Cüce, "Denizli, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesişim noktasında bulunmasından dolayı biyoçeşitlilik açısından Türkiye'de önemli bir yere sahip" dedi.

ABONE OL
28/05/2024 16:50
DENİZLİ BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de ve dünyada biyolojik çeşitlilik hızla azalırken, Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nde çalışan Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Serkan Cüce konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Denizli‘nin Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesişim noktasında bulunmasından dolayı biyoçeşitlilik açısından Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Cüce, “Denizli bu konum sayesinde farklı ekosistemlere ev sahibi yapmakta. Honaz Dağı Milli Parkı, Bozdağlar ve Büyük Menderes Nehri gibi doğal alanlar, bölgedeki biyoçeşitliliğin korunmasına katkı sağlamakta. Bitki ve hayvan türlerinin envanterlerini yaparak kontrollü olarak toplanmasını sağlıyoruz. Ayrıca Çameli ilçesindeki ormanlarımızda biyoçeşitlilik çalışmaları yapılmış olup, bunların korumacılık faaliyetleri planlanmakta” şeklinde konuştu. Türkiye’de 3 bin 700 tanesi endemik olmak üzere toplamda 11 bin 800 adet bitki türünün bulunduğunu belirten Cüce, “Biyoçeşitlilik insan hayatı açısından önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı çevre, temiz su, temiz hava, tıbbi ve aromatik unsurlar gibi bir çok faktörü bünyesinde bulundurur” dedi.“ÇEVRE KİRLİLİĞİ, KONTROLSÜZ AVLANMA GİBİ UNSURLAR BİYOÇEŞİTLİLİĞİ AZALTIYOR”


Günümüzde biyolojik çeşitliliğin hızla azalma nedenleri hakkında konuşan Cüce, şunları kaydetti: “Çevre kirliliği, aşırı, kontrolsüz avlanma ve faydalanma, orman yangınları, iklim değişikliği gibi faktörler biyoçeşitliliği azaltmakta. Biyoçeşitliliğin azalması doğal denge üzerinde yıkıcı etkilere neden oluyor. Örneğin hayvanlar açısından bakacak olursak, yırtıcı kuşlar ve yılanların azalması fare popülasyonunun artmasına neden olacak. Bu ve bunun gibi durumlar doğal dengeyi bozuyor. Özellikle çevre kirliliği, kontrolsüz avlanma gibi gibi unsurlara dikkat edilmeli” dedi. İHA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.