Total Banner
DEĞİRMENCİLERE RAĞBET YOĞUN
195 okunma

DEĞİRMENCİLERE RAĞBET YOĞUN

Kışlık hazırlıklara başlayan vatandaşlar değirmencilerin kapısını çalıyor. Son haftalarda değirmenciler biber, un, tarhana öğütmek için geç saatlere kadar hizmet veriyor.

ABONE OL
22/09/2022 15:30
DEĞİRMENCİLERE RAĞBET YOĞUN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Değirmenler eskiden su gücüyle çalışırdı. Taş değirmenlerde altta sabit bir taş bulunur, üstte ise disk şeklinde dönen bir taş bulunur. Sert taşlardan yapılan taş değirmenlerde buğdaydan kurutulmuş bibere, bulgurdan haşhaşa birçok çeşit ürün öğütülürdü. Teknolojik gelişmelerle birlikte taş değirmenler elektrikli değirmenlere şehir merkezlerine taşındı. Elektrikle çalışan değirmenler köylerde taş değirmenlerin doğallığı ve güvenilirliğiyle hizmet veriyor. Fatih Mahallesi’nde yer alan  Taşkın Un Değirmeninin sahibi Ümmühan Taşkın iş yerini uzun yıllar eşiyle birlikte işletmiş. Eşi vefat ettikten sonra eşinin mirasını devralan Taşkın oğlu Sait Taşkın’ın da desteğiyle 40 yıllık mesleklerini ilk günkü sevgi ve titizlikle sürdürüyor. İş yerinin özellikle Eylül- Ekim aylarında oldukça yoğun olduğunu belirten Taşkın, şunları kaydetti: “Özellikle bu aylarda değirmenlerimiz her gün çalışıyor. Taş değirmenlerde gönül rahatlığı ile yapılan kış hazırlıklarını, şimdi iş yerimizde elektrikli değirmenlerde aynı gönül rahatlığını sağlayarak hizmet veriyoruz. Bu yıl kışlık hazırlıklar yoğun bir şekilde yapılıyor. Geçen hafta hemen her gün kilolarca tarhana öğüttük. Son bir haftadır ise biber kurularını öğütmek için gelen müşterilerimiz oldukça fazla. Ücretlerimizi de oldukça uygun düzeyde tutuyoruz. Mesela 1 kilo buğdayı 1 TL’den öğütüyoruz. ” dedi.  

“DEĞİRMENCİLİK MESLEĞİ YOK OLMAZ”

Değirmencilik mesleğinin bütün inceliklerine hâkim olan Taşkın Un Değirmeni çalışanı Ramazan Söker, iş yerinde makinelerin kullanılması ve işlerin yürütülmesinde önemli bir rolü üstleniyor. Söker, gün boyu hareketli bir çalışma temposu geçirdiklerini söyleyerek, “Vatandaşlarımız iş yerimize kış boyu tüketeceği ürünleri hazır hale gelmesi için geliyorlar. Aslında bir nevi iş yerimizde market görevi görüyor. Çünkü biz kurutulmuş ya da tüketilemeyecek kadar sert gıdaları vatandaşların konforlu bir şekilde tüketebileceği hale getiriyoruz. Öğütmek için getirdikleri biber, haşhaş, fındık gibi ürünlerin tamamen kurutulmuş olup olmadığına dikkat ediyoruz. Çünkü içi nemli ve yaş şekilde öğütülürse hem öğütme esnasında istenilen incelik yakalanamaz hem de uzun süreli bir şekilde tüketmekte zorluk yaşarlar. Bu yüzden müşterilerimizin getirdiği ürünleri öncelikle biz inceliyoruz ki güvenli ve sağlıklı bir hizmet verebilelim.” diye konuştu.

DURDU KARADEMİR-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.