DAK GÖNÜLLÜLERİ İLETİŞİMDE SORUN YAŞAMAYACAK
1415 okunma

DAK GÖNÜLLÜLERİ İLETİŞİMDE SORUN YAŞAMAYACAK

Denizli’de Dağ Arama Kurtarma (DAK) üyesi 20 gönüllü İnsani Yardım Vakfı (IHH) ev sahipliğinde Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından verilen ‘Telsiz ve Haberleşmede Pratik Kullanım’ eğitimine katıldı.

ABONE OL
25/02/2022 09:26
DAK GÖNÜLLÜLERİ İLETİŞİMDE SORUN YAŞAMAYACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’de dağ ve arazilerde meydana gelen kaybolma vakalarında veya deprem, sel gibi doğal afetlerde zor durumda kalmış kişilere gönüllü olarak yardıma koşan Dağ Arama Kurtarma (DAK) üyeleri İnsani Yardım Vakfı (IHH) ev sahipliğinde Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından verilen ‘Telsiz ve Haberleşmede Pratik Kullanım’  eğitimine katıldı. Arama kurtarma faaliyetlerinde gönüllü olarak faaliyete katılan ekipler arasında iletişimin çok önemli olduğunu belirten DAK Başkanı Mustafa Etiman, eğitime 20 gönüllünün katıldığını söyledi. Eğitimde özellikle arama kurtarma çalışmalarında zamanla yarışan ekiplerin telsizi en etkili ve en pratik yolla kullanmayla ilgili yeni bilgiler öğrendiğini anlatan Başkan Etiman, ‘Biz tamamen gönüllü yurttaşların bir araya gelmesiyle oluşmuş bir arama kurtarma derneğiyiz. Dağ ve arazilerde meydana gelen kaybolma vakalarında veya deprem, sel gibi doğal afetlerde zor durumda kalmış kişilere hiçbir menfaat gütmeden yardıma koşuyoruz. Bunun yanı sıra insan hayatına olduğu kadar tüm canlı hayatına da önem veren derneğimiz; gerek doğada mahsur kalmış yaban hayvanlarına, gerek şehirde başı derde girmiş evcil hayvanlara, gerekse orman yangınları gibi büyük çaplı zarar verebilecek olaylara karşı gerekli arama kurtarma tekniklerini bilen ve ilk yardım konusunda bilgi sahibi donanımlı gönüllülerden oluşmaktadır. Bunların yanında ekibimiz dağcılık konusunda da ciddi anlamda bilgi sahibi olup insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için gerekli görüldüğü yerlerde endüstriyel dağcılık hizmetleri vermektedir. Gençlere yönelik bir girişim olarak Pamukkale Üniversitesi’nde, kurmuş olduğumuz tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan PAÜ DAK Öğrenci Topluluğu bulunmaktadır. Dinamik gençlerden oluşan topluluk üyelerimiz, derneğimizle birlikte operasyonlara katılıp ciddi anlamda katkı sağlamaktadırlar. Gönüllülerimize yönelik verilen telsiz eğitimini çok önemsiyoruz. Gönüllülerimize yönelik eğitim çalışmalarımız devam edecek” dedi.

EDİTÖR : Abdullah GÖNÜLTAŞ/ HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.