ÇOCUĞUM NEDEN SÜREKLİ HASTALANIYOR?
568 okunma

ÇOCUĞUM NEDEN SÜREKLİ HASTALANIYOR?

Bazı çocuklar yılda sadece birkaç kez solunum yolu enfeksiyonu geçirirken, bazıları sık hastalanır, bir türlü iyileşmek bilmez. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydan Cevriye Çankal, çocukların sık hastalanmasının nedenleri konusunda önemli bilgiler verdi.

ABONE OL
27/01/2022 15:59
ÇOCUĞUM NEDEN SÜREKLİ HASTALANIYOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydan Cevriye Çankal, çocukların yılda 6-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmelerinin normal olduğunu söyledi. Çocuğun bağışıklık sisteminin hastalıklarla birlikte güçlenip yetişkin formuna ulaştığını belirten Çankal, “Ancak çocuğunuz sık hastalanıyor ve kolay atlatamıyorsa, sık sık antibiyotik tedavisi alması gerekiyorsa, enfeksiyon geçirdiğinde hırıltıya dönüşüyor ve ciğerlere iniyorsa veya ciddi kulak enfeksiyonlarına dönüşüyorsa, altında başka nedenler olduğunu düşünebiliriz” diye konuştu. Uzm. Dr. Aydan Cevriye Çankal çocukların sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesinin en sık karşılaşılan nedenlerini ise şöyle sıraladı:

ANNE & BABANIN SİGARA İÇMESİ

Pasif sigara içiciliği en çok karşılaştığımız durum. Sigara dumanı çocuklarda; üst solunum yolu enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, astım atakları ile sebebi açıklanamayan öksürüklere yol açıyor. Ayrıca sigara alerjiyi tetikleyen faktörlerin başında geliyor.
Ebeveynlere “Sigara içiyor musunuz?” diye sorduğumuzda, genellikle “evet içiyorum ama yanında değil” cevabını alıyoruz. Yapılan araştırmalar balkonda dahi içilmesinin çocukları etkilediğini gösteriyor. Sigara içen kişinin üzerine sinen maddeler var çocuk bunu soluyor, ayrıca kişi solunum yoluyla da bu maddeleri atmaya devam ediyor. Öte yandan sigara içen kişinin bakteri ve virüs taşıyıcılığının fazla olması da çocukları dolaylı olarak etkiliyor.

ALERJİ

Çocuklarda alerji olması da üst solunum yolu rahatsızlıklarının sık olmasına neden olabiliyor. Çocuğun toz, polen, katkı maddesi gibi ne tür alerjenlere duyarlılığı olduğu tespit edildiğinde ona göre önlemler alınabiliyor.

GİZLİ REFLÜ

Reflü çocukların sık solunum yolu enfeksiyonları geçirmesine ve hastalanmalarına sebep olabiliyor. Gizli reflü çocukta genetik yatkınlığa ve beslenme yanlışlıklarına bağlı olarak ortaya çıkıyor.

GENİZ ETİ

Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan geniz eti büyümesi; orta kulak iltihaplanması, tekrarlayan üst yolunum hastalıkları, burundan nefes almada güçlük, burun ve geniz akıntısı belirtileriyle kendini gösteriyor.

KREŞ FAKTÖRÜ

Kreşe gitme yaşının oldukça küçük olması ve çocukların burada toplu ortamda bulunması solunum yolu enfeksiyonlarının hızlı bulaşmasına ve yayılmasına yol açıyor. Çocuklara el yıkama alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması çok önemli. Kreşe gidip de sık hastalanan, solunum yolu enfeksiyonundan dolayı hırıltısı çok olan, hırıltı ataklarına dönen çocuklara genellikle grip aşısı öneriyoruz. Tabii öncelikle aşıya mani bir durumunun olup olmadığının tespiti için doktor muayenesi gerekiyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLMASI

Genel kan ve laboratuar tetkiklerinde herhangi olumsuz bir sonuç çıkmazsa çocuklara bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için bazı takviyeler veriyoruz. Ailelere; çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olması için; omega, protein, A ve C vitamini açısından zengin besinler almalarını ve hazır gıdalardan uzak durmalarını öneriyoruz.

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.