Total Banner
ÇİFTÇİNİN ELEKTRİK MALİYETİ SIFIRA İNECEK
277 okunma

ÇİFTÇİNİN ELEKTRİK MALİYETİ SIFIRA İNECEK

Denizli’de CHP’li Bozkurt Belediyesi güneş enerji sistemi ile çiftçilerin elektrik maliyetini sıfıra indirecek projeyi hayata geçiriyor.

ABONE OL
10/09/2022 11:06
ÇİFTÇİNİN ELEKTRİK MALİYETİ SIFIRA İNECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, artan enerji maliyetleri sonrasında zor bir dönem geçiren üretici ve çiftçilere destek olmak amaçlı hayata geçirecekleri ‘Bedava Elektrik’ projesinin detaylarını anlattı. Başkan Çelik, ilçede bulunan 11 tarımsal kooperatif ve Bozkurt Belediyesi ortaklığında sıfır faizli kredi imkanıyla kurulacak olan Güneş Enerjisi Santralinin (GES) hem üreticiye bedava elektrik sağlayacağını hem de de 4 yıl sonunda yatırımın maliyetinin kendi ürettikleri elektrik ile karşılayacaklarını söyledi.

Bozkurt’un ve çiftçilerin geleceği için büyük önem taşıyan proje hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Çelik 2014 yılında güneş enerji sistemi için kolları sıvadıklarını ve 20 bin metrekarelik alana güneş enerji sistemi kurduklarını belirtti. GES projesinin bulunduğu alanın 60 bin metrekare olduğunu belirten Başkan Çelik çiftçilerin tarımsal sulamada kullanılan elektrik maliyetlerini sıfıra indirecek olan ve önümüzdeki dönemlerde kurulumu gerçekleştirilecek olan projenin detaylarını aktardı. Başkan Çelik projeyle ilgili şunları söyledi;

“Biz 20 bin metrekarelik alana güneş enerji sistemi kurduktan sonra alanımız bizim 20 bin metrekare değildi, 60 bin metrekarenin üzerindeydi. Tamamının imarını o zaman için enerji alanı olarak tescil etmiştik. Bir buçuk senedir de tarımda girdilerin çok artmasından dolayı en azından tarımsal sulama kooperatiflerine elektrik bedelinin maliyetini düşürmekle ilgili bir çalışma yapmaktayız Bozkurt Belediyesi olarak. 20 bin metrekarelik alanın gerisinde kalan alanıma hemen bir fizibilite yaptırdım. Biz tarım yapan bir belediyeyiz, tarım yapan bir belediye olduğumuz için tarımsal sulama alanlarında da arazilerimiz var, bütün tarımsal sulama kooperatiflerine belediye olarak ortak olduk. Ortak olduktan sonra bu tarımsal sulama kooperatiflerinin, enerji giderlerinin tespitini yaptık, fizibilitelerini yaptık ve “Bunların enerjisini nasıl minimalize edebiliriz?” projesini gerçekleştirdik.

Güneş enerjisi sistemi projesi ile amaçlarının tarımsal sulama alanlarındaki elektrik giderlerinin azaltılması olduğunu belirten CHP’li Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, çiftçilerin elektrik giderlerinden dolayı kuru tarıma yöneldiğini ve bununda tarımsal verimliliği düşürdüğünü söyledi. Çiftçilerinin elektrik giderlerinin bu proje ile sıfıra indirileceğini planladıklarını belirten Başkan Çelik “Buradaki amaç; özellikle tarımsal sulama alanlarının elektrik girdilerinin çok fazla olması nedeniyle, çiftçilerimiz kuru tarıma yönelmeye başlamışlardı ve bu kuru tarıma yönelmede, onların tarımsal girdilerinin maliyetini düşürmüştü ve verimini düşürmüştü. Su sorununu ve elektrik sorununu bu şekilde çözerek Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştiriyoruz. Tarımsal sulamada kullanılacak olan elektriğin maliyetini neredeyse sıfıra indiriyoruz. Bu nedenle Bozkurt Belediyesi olarak bu projemizle gurur duyuyoruz.” dedi. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.