CHP’DEN BABADAĞ’A ZİYARET
947 okunma

CHP’DEN BABADAĞ’A ZİYARET

Babadağ ilçesini ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Artan maliyetler karşısında vatandaşın ayakta kalması imkansız. Beşli çetenin vergi borçları silineceğine asıl vatandaşa enerjide, yemde, gübrede, mazotta destek olmak lazım” dedi.

ABONE OL
05/01/2022 16:09
CHP’DEN BABADAĞ’A ZİYARET
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Denizli’de dokumanın kalbi Babadağ ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Dokumacılığın yüzlerce yıldır yapıldığı ilçede 3 bin tezgâh artan maliyetler nedeniyle kapanma noktasına geldi. Fason üretimin yapıldığı ilçede tekstilciler elektrik fiyatlarının artmasından şikâyet etti. Çavuşoğlu’nun esnaf ziyareti sırasında bir tekstilci; “Ben tekstilciyim. Artan maliyetler yüzünden herkes yerini kapatıyor. Böyle şey mi olur? Elektrik faturaları yüzünden tezgâhları kapattık. Benimle aynı durumda çok fazla tekstilci var” diye konuştu. Babadağ Dokumacılar Odası ziyaretinde bulunan Çavuşoğlu’na burada oda üyeleri; “Elektrik fiyatları çok fazla arttı. Bir aylık çalışmamızın tamamı elektrik faturasına gidecek. Daha yeni zamlar uygulanmadı bile” diye dert yandı.

KREDİ İLE İNEK ALDI, SATTIĞI İNEKLERLE ANCAK KREDİ FAİZİNİ ÖDEDİ

İlçede bir kadın üretici kredi ile inek aldıktan sonra başından geçenleri anlatarak; “Kredi ile 5 tane inek aldım. Son bir senede hepsi gitti, bir tane bile kalmadı. Yem zamlarından sonra inekler elimden gitti. Faizle aldık, inekler faize gitti. İnekleri satınca borcu da ödeyemedim. Yem borcum duruyor. Borçlu kaldım. Ne ile üreteceksin? Saman alamıyorsun, yem alamıyorsun” diye isyan etti.  

BERBER: SİNİRİMDEN AĞLAYACAĞIM

Çavuşoğlu ilçede berber Latif Bozkurt’un dükkânını da ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Bozkurt özellikle artan elektrik fiyatlarından şikayet ederek, “Gidişat hiç iyi değil. Böyle giderse dükkânı kapatacağız” diye konuştu. Dükkânındaki kombiyi gösteren Bozkurt, “193 lira elektrik faturası ödüyordum o zaman kurtarıyordu. Şimdi 447 lira fatura gelmiş. Bir tek kombi çalışıyor, iki de lamba. Sobayı yakmıyoruz. Soğukta duruyoruz. Buzdolabı yok, çamaşır makinesi yok. Üstesinden gelemem kapatacağım. Zaten dokumacıların çoğu kapatacak. Onlar kapatırsa bize yansıyacak. Biz ne yiyeceğiz? Olmaz böyle. Sınırımdan ağlayacağım, yalan değil. O haldeyiz. Altı ay oldu ben buraya 6 bin lira kâr koymadım” ifadelerini kullandı.

“BU DÜZENİN DEĞİŞMESİ LAZIM”

Üreticinin ve esnafın desteklenmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu ise; “Vatandaş o kadar süre ineklerine bakıyor üzerine bir de yem borcu kalıyor. Beşli çetenin vergi borçları silineceğine asıl vatandaşa yemde, gübrede, mazotta destek olmak lazım. Bu işin değişmesi lazım. Hem üreticilerimiz hem de esnafımız çok sıkıntılı. Ziyaret ettiğimiz herkes fiyatlar arttı, cirolar düştü diyor. İşletmeler bu şekilde ayakta kalamaz” diye konuştu.

Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.