BULDAN MESLEK YÜKSEKOKULUNDA KONFERANS
291 okunma

BULDAN MESLEK YÜKSEKOKULUNDA KONFERANS

Buldan MYO konferans salonunda Öğretim elamanları ve öğrencilerine Büro Yönetimi ve Sekreterlik konusunda bilgi verildi. Konuşmacı olarak Öğr. Gör. Necmi Özdemir ve Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Nuray Keskin yaptı.

ABONE OL
21/04/2022 16:16
BULDAN MESLEK YÜKSEKOKULUNDA KONFERANS
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Nuray Keskin yaptı.  Keskin konuşmasında; Öğr. Gör. Özdemir’in konusunda uzman olduğunu yıllarca bu görevleri bizzat yaptığını ve bilgi birikimli ve   tecrübeli olduğunu belirterek, “kendisini davet ettiğimizde, kabul etmez diye düşünmüştük. Belki gelir biz davet edelim dedik. Bizleri kırmayarak geldiği için kendisine teşekkür ederiz” dedi. Öğr. Gör. Necmi Özdemir konuşmasında, Büro hizmetlerinin neler olduğunu, nasıl bir plan dahilinde işlerin yürütülmesi gerektiğini, hangi malzeme ve araçların kullanılmasını, Büro yöneticisinin özelliklerini, İlk büroları ve Büronun tarihçesi ile ilgili bilgileri örneklerle açıkladı. Gelen Evrak Kayıt Defteri, Giden Evrak Kayıt Defteri ve zimmet defterleri ile ilgili bilgileri aktardı. Cevabi yazı yazıların hangi aşamalardan geçtiğini, kimlerin imzalarının alındığını, imzaların özelliklerini, hangi imzaların geçerli hangilerinin geçersiz olduğunu anlattı. Daha sonra Dosyalama ve arşiv konularında bilgiler verdi. Bir kurumun veya Devletin arşivi ne kadar düzenli, tertipli ve özenli ise o kadar geçmişe ve geleceğe yön verebileceğini söyledi.

Sekreterlik konusunda da bilgiler aktaran Öğr. Gör. Özdemir; Sekreter kelimesi yerine Yönetici Asistanı kelimesini kullandığını belirterek; “Yönetici Asistanının önce bedensel temizliğine, giyiminde ki uyuma, konuşmalarına dikkat etmesi gerektiğini, bu konuda eğitimli olmasının şart olduğunu anlattı.  Yönetici Asistanının mesleğini severek yapmasını, pozitif düşünmesini, şık giyinmesini bilen, mesleği ile ilgili her türlü eğitimi almış ve bu konuda bilgiye sahip olması gerektiğini, olaylara müdahale edebilen, problem çözücü, tertipli düzenli olması, yöneticisi ile programlar yapabilen, bu konuda görüşlerini söyleyebilen, Görgü, protokol kurallarını bilen ve uygulayan, nazik kibar bir kişiliğe sahip, mesleği ile ilgili yayınları takip eden, bolca okuyan, uyumlu ve modern olması gerekir. Gerek Büro Yöneticisi ve çalışanları gerekse Yönetici Asistanlarının; İmla kurallarını, Resmi Yazışma Kurallarını çok iyi bilmesi, her kurumun kendisine ait bir sayı kodu olduğunu bu sayı kodundan sonra sayının verilmesi gerekir” dedi.
Soru cevap bölümünde sonra konuşmasını bitiren Öğr. Gör. Necmi Özdemir’e Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Gizem Karakan Günaydın tarafında günün anısına bir teşekkür belgesi taktim ederek; “Davetimizi kabul edip okulumuza gelerek bizleri onurlandıran, engin bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşan Öğr. Gör. Necmi Özdemir hocamıza teşekkür ederiz” dedi.

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.