BULDAN BELEDİYESİ’NE TKB’DEN HİBE DESTEĞİ
367 okunma

BULDAN BELEDİYESİ’NE TKB’DEN HİBE DESTEĞİ

ABONE OL
25/02/2022 17:31
BULDAN BELEDİYESİ’NE TKB’DEN HİBE DESTEĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in tarihi ve kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla 2007 yılında başlattığı restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarını, geçtiğimiz yıl  “En İyi Uygulama” ödülüne layık gören Tarihi Kentler Birliği’nden bir destek daha geldi. 
TKB’nin verdiği 50 bin TL proje hibe desteği ve belediye imkanlarıyla kültür mirası 2 konağın daha rölöve- restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak ilçe turizmine kazandırılacağını açıklayan Başkan Şevik, “ İlçemizin tarihi ve kültürel mirasını koruma, yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla başlattığımız restorasyon ve sokak sağlıklaştırması uygulamalarına verilen destekler bizleri mutlu ediyor.  Geçtiğimiz yıl Beyler Konağı Restorasyonu ve Semerci Sokak Sağlıklaştırması ile TKB’nin ‘En İyi Uygulama” ödülüne layık görülmüştük. Bugün de proje hibe desteği almaya hak kazandık” dedi.


“2 TARİHİ KONAĞI DAHA AYAĞA KALDIRIYORUZ”


Restorasyon ve Sokak Sağlıklaştırması uygulamalarına devam eden Buldan Belediyesi, Ballar Konağı ile Talat İşçioğlu Konağını ayağa kaldırmak için çalışma başlattı. TKB’nin desteği ve belediyenin imkanlarıyla iki konağın rölöve-restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması için çalışma başlatıldığını söyleyen Başkan Şevik,  “Buldan’a özgü mimari yapısını ortaya koyan iki evimizi daha restore ederek ayağa kaldırıyoruz” dedi.


İŞGALCİ YUNAN ASKERLERİNİN KARARGAHI OLARAK KULLANILMIŞ 


İzmir’de ikamet eden inşaat mühendisi Mahmut Ballar tarafından Buldan Belediyesine hibe edilen Çarşı Mahallesi’ndeki Ballar Evi,  ilçenin sivil mimari örneklerinden. İşgal döneminde Yunan askerleri tarafından karargâh olarak kullanıldığı bilinen Ballar Konağı ile yine aynı mahallede bulunan özgün mimarisiyle dikkat çeken Talat İşçioğlu Konağı’nın rölöve-restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlıkları devam ediyor. Başkan Şevik, “İlçe merkezindeki geleneksel konut dokusunun önemli yapılarından olan evler, tarihe meydan okuyarak günümüze kadar geldiler. Tarihimize ışık tutan bu yapılara sahip çıkmak Belediye olarak bizim görevimizdir” ifadelerini kullandı. 

Editör: Sevilay KAYAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.