BULAŞICI VARYANTTAN KORUNMANIN TEK SİLAHI MASKE
665 okunma

BULAŞICI VARYANTTAN KORUNMANIN TEK SİLAHI MASKE

Prof. Dr. Haydar Sur, Omicron varyantının çok hızlı bulaştığını belirterek önlemlere devam etmenin önemini vurguladı.

ABONE OL
11/01/2022 15:44
BULAŞICI VARYANTTAN KORUNMANIN TEK SİLAHI MASKE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi nedeniyle insanlığın eşi benzeri az görülecek zor yıllardan geçtiğini belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “Bu sürecin daha ne kadar süreceği belli değil. Ancak insanlığın bazı önemli kazanımları da oldu. Özellikle halk sağlığının önemini anlatma ve farkındalık oluşturma açısından çok önemli yol kat edildi.” dedi.


SAĞLIKLI KALMAK İÇİN İLAÇ ALMAK VE DOKTORA GİTMEK YETMİYOR…


Pandemi sürecinde öğrendiğimiz iki şey olduğunu kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, “Birincisi sağlığı kaybetmeden sağlıklı kalmak çok önemli bunu anladık. İkincisi ise sağlıklı kalmak için sadece ilaç almak ve doktora gitmek yetmez. Çevreye sahip çıkmak lazım.” dedi.


SON 40 YILDA 44 YENİ HASTALIK…


İnsanlık tarihinde salgın hastalıkların hep var olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Haydar Sur, “Yeni kovitler çıkacak, yeni mikrobik hastalıklar çıkacak. Son 40 yılda 44 yeni hastalık oldu insanlık tarihinde. Ortalama her yıl 1,1 hastalık hiç yokken ortaya çıkıyor. Bu ne demek? Doğanın dengesini çok bozuyoruz demek. Bu hastalıkların hiçbiri sebepsiz yere ortaya çıkmıyor.”dedi.


SAĞLIKLI YAŞAM HAYATA GEÇİRİLMELİ


Prof. Dr. Haydar Sur, sağlıklı yaşam stillerinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek “Güzel bir uyku düzeni, stresten uzak yaşam, bağımlılıktan uzak yaşam öneriyoruz. Bunun dışında beslenmemizin dengeli ve sağlıklı olması önemli. Fiziksel hareketlilik de hayatımızın bir parçası olmalı.” dedi.


BU DÖNEMDEKİ EN ÖNEMLİ SALİHIMIZ: MASKE


Bulaşın bu kadar hızlı olduğu bir varyantta direkt bulaşmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Sur, “Bizim kendimizi koruyabilecek ve geçişi önleyebilecek tek bir silahımız var: Bu da maske. Maske kullanımı bu dönemde çok kritik öneme sahip. Omicron öldürmüyor, hastaneye de yatırmıyor ancak maske taksınlar, takmasınlar diyebilir miyiz? Hayır diyemeyiz! Böyle bir şey asla olmamalı. Çünkü sağlık sistemine çok fazla hasta yüklendiği zaman sistem hizmet veremez hale gelecek. Başvurular karşılanamaz hale gelecek. Dolayısıyla bu varyantın hızlı yayılımını yavaşlatmak için maske takmak büyük önem taşıyor.” dedi.


MASKE TAKMADAN SOKAĞA ÇIKINCA KENDİMİZİ KÖTÜ HİSSETMELİYİZ


Hasta sayısını zamana yayıp en az seviyeye indirebilmenin sağlık sisteminin devamlı işlerliği ve sağlık hizmeti verilebilirliği açısından çok kritik önem taşıdığını kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, “Bu günlerde maske kullanmak hem kendimizi korumak hem de başkalarının sağlığına saygı gösterdiğimiz, çevremizdekiler için bir tehdit oluşturmadığımızı göstermek açısından çok önemli. Nasıl ki sokağa bakımsız ve kötü bir halde çıkmıyoruz, bunu sosyal bir kural olarak görüyoruz, maskesiz de çıktığımızda kendimizi kötü hissetmemiz gerekir. Maskesiz sokağa çıkmaktan utandığımız günleri yaşamamız lazım.” diye konuştu.Prof. Dr. Haydar Sur, maske kullanımının bir sosyal sorumluluk ve başkalarının sağlığına saygının bir ifadesi olduğunu söyledi. Maskeyi sadece görüntü olarak kullanmanın hiçbir yararı olmadığını kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, “Maskeyi sadece görüntü için takmak, çenede taşımak, maskenin temizliğine dikkat etmemek hem kendimiz hem de başkaları için risk oluşturur. Bir maskeyi 15 gün takmak çok yanlış. Bir maskenin 4 – 5 saat koruyucu ömrü var. Maskeyi 4-5 saatte değiştirmek gerekiyor. Her gün yeni maskenin kullanılması lazım.” uyarısında bulundu.


ÇOK RİSKLİ YERLERDE ÇİFT MASKE TAKILMALIDIR


Kullanılan maskenin amaca uygun olduğundan emin olmak gerektiğini de belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “Maskenin havadaki partikülleri ve virüsleri süzme özelliği olmalıdır. Bir kişiyle karşılıklı oturduğumuzda bizde maske varsa %85 koruyuculuk sağlar. Karşı taraf da takarsa %95 koruyuculuğa ulaşmış olur. Bu durum üç katlı cerrahi maskelerde geçerli. Bu da bizim için yeterli koruma düzeyidir. Çok riskin arttığını düşündüğünüz yerlerde yarım saatliğine 45 dakikalığına çift maske takmak çok akıllıca bir yöntem olabilir.” dedi.


ÇOCUKLAR SINIFTA MUTLAKA MASKE KULLANMALI


Çocukların da maske kullanımına özendirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “Çocuklar açık havada oynadıklarında mesafelerini korudukları sürece maskelerini çıkarabililrler. Sürekli olarak kapalı ortamda bulundukları zaman mutlaka maskelerini takmaları gerekiyor.” dedi.

Editör :Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.