BÖLGE TURİZMİ KADIN ELİYLE GELİŞECEK  
1180 okunma

BÖLGE TURİZMİ KADIN ELİYLE GELİŞECEK  

ABONE OL
23/05/2023 15:14
BÖLGE TURİZMİ KADIN ELİYLE GELİŞECEK  
1

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) değerlendirme süreci sona erdi. SOGEP Kapsamında Güney Ege 5,25 Milyon TL Hibe almaya hak kazandı. Denizli’de ise Çal Belediyesi tarafından sunulan “Kırsal Kalkınmanın Öncüsü Kadınlar” projesi hibe desteği alacak. Yapılacak bu çalışmalar ile bölge turizminin gelişmesine katkı sağlayacak.  

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal içermeyi, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ve sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla yürütülen 2023 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) değerlendirme süreci sona erdi. SOGEP Kapsamında Güney Ege 5,25 Milyon TL hibe desteği alacak 

KADINLARA İSTİHDAM SAĞLANACAK 

2023 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP)  koordinasyonunda geliştirilen; Aydın ilinden 1, Denizli ilinden 1 ve Muğla ilinden 1 olmak üzere toplamda 3 projeye 5.252.395 TL kaynak ayrıldı. Çal Belediyesi tarafından sunulan “Kırsal Kalkınmanın Öncüsü Kadınlar” projesi ile Deri Atölyesi, Keçe Atölyesi ve Dokuma (Geleneksel Halı, Kilim Dokuması) atölyeleri açılacak. Bu atölyelerde ilk yıl içinde 100 dezavantajlı kadının eğitim alması, 30 dezavantajlı kadının ise istihdam edilerek ekonomik hayata dâhil olmaları sağlanacak. Atıl durumda olan, belediyeye ait taş bina, söz konusu tesislerde üretilecek ürünlere yönelik satış merkezi olarak düzenlenecek. Ayrıca Çal ilçesinde yer alan köy taş evlerinden biri, ev pansiyonculuğu hizmetlerinin yapılacağı bir Konuk Evi olarak düzenlenecek. Yapılacak bu çalışmalar ile bölge turizminin gelişmesine katkı sağlanması hedefleniyor. 

Aslıhan KILIÇELLİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.