“BEYAZ ESARET DEĞİL BEREKETTİR”
1275 okunma

“BEYAZ ESARET DEĞİL BEREKETTİR”

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici kar yağışları değerlendirerek, Ocak ayındaki yağışların çiftçi açısından umut verici olduğunu söyledi. Başkan Hamdi Gemici, yoğun kar yağışının ardından yapılan ‘beyaz esaret’ yorumlarına tepki gösterdi.

ABONE OL
31/01/2022 10:04
“BEYAZ ESARET DEĞİL BEREKETTİR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bazı bölgelerde hububat ekilişlerinin devam ettiğini ifade eden Gemici, Ocak ayının yağışlı geçmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Bütün ülkeyi etkisi altına alan yoğun kar yağışlarının da toprağın su hasretini bitireceğini dile getirdi.


“KAR YILI VAR YILI DEMEKTİR”


Türkiye’nin ve bölgemizin son yıllarda oldukça kurak günler geçirdiğini ifade eden Gemici; “Ocak ayı yağışlı geçiyor. Bununla birlikte yoğun kar yağışının da olması biz ziraatçıları ve çiftçimizi çok sevindirdi. Kar yağışlarıyla birlikte ülkenin çoğu yerinde gerek yollarda gerek ise evlerde birçok problem oluştu. Yaşanan olumsuzluk medyada ‘beyaz esaret’ olarak nitelendirildi. Tabi kar yağışını farklı pencerelerden ele alırsak bu durum biz ziraatçılar ve çiftçiler için böyle değil. Kar beyaz esaret değil kar berekettir. Kar yağışı bizim için varlık demektir. Atalarımız, ‘kar yılı var yılı demektir’ demişler. Aynen de öyledir. Kar yağışı ile birlikte su ihtiyacının azalacağı nettir. Karların erimesi barajlardaki su seviyesini yükselteceği için bu durum esaretlikten çıkar berekete dönüşür. O yüzden kar tarım için esaret değildir” diyerek sitem etti.


“KAR YAĞIŞI ŞU AN ALTINDAN DAHA DEĞERLİDİR”


Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, kar yağışları ile birlikte çiftçinin umutlandığı belirtti. Yağışların devam etmesi halinde yaz dönemini rahat geçirebileceklerini umut ettiklerini dile getiren Gemici: “Çiftçimizin gözü her zaman havada ve yağışlarda oluyor. Kasım ayının sonundan itibaren hububatta ekilişler başladı ve hala devam ediyor. Tabi ekim zamanında bitkinin ilk can suyu dediğimiz suyu önemli. Bu yüzden bazı tarım bitkileri için kar yağışı önem arz ediyor. Uzun geçen kuraklık döneminin ardından tarlalar ve bitkiler aslında suya aç. Şu an bu kar yağışlarıyla birlikte bir nebze olsun toprağın susuzluğu giderilecek. Bu da çiftçiye üretim, bol hasat, bol kazanç olarak geri dönecek. Kar aslında toprağın mayası gibi. Bizim için kar yağışı şu an altından daha değerlidir” dedi.


GEMİCİ’DEN YAĞIŞ TEMENNİSİ


2021 yılının çok kurak geçtiğinin altını çizen Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici: “2021 yılında yüzde 40 varan kayıplar yaşadık. Bu oran sulu tarımda yüzde 50 kadar çıkıyor. Dekar başına raporladığımız kuraklık nedeni ile oluşan zararları bakanlığımıza ilettik. Bu anlamda sayın cumhurbaşkanımızın öncülüğünde çiftçimize maddi destekler sağlandı. Her ne kadar devletimiz yaşanan bu zararı telafi etmek için çaba gösterdiyse de Allah’ın verdiği yağmurlar, karlar gibi çiftçinin yüzünü güldürmeye yetmiyor. Yerin, torağın kendi bereketi başka oluyor. İnşallah bu yazı kurak geçirmeyiz. Bol yağış olur da çiftçimizin yüzü güler, bol bereketli bir yıl olur” diyerek temenni de bulundu.


Editör : FATMA HAYTAN HEPEKBİÇ-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.