AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ CDP’DEKİ BAŞARISINI YÜKSELTTİ
1230 okunma

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ CDP’DEKİ BAŞARISINI YÜKSELTTİ

Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programı’nın sonuçları açıklandı. Aydem Yenilenebilir Enerji, bu yıl puanını ‘B Yönetim Seviyesi’ne yükselterek Türkiye’de sektöründeki en yüksek CDP puanına sahip şirketler arasındaki yerini aldı.

ABONE OL
09/12/2021 10:13
AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ CDP’DEKİ BAŞARISINI YÜKSELTTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2020 yılında imzacısı olduğu BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UNGC) bu yıl katılımcısı olma başarısını gösteren Aydem Yenilenebilir Enerji, iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilirlik kapsamında gösterdiği başarılı uygulamalarıyla Türkiye’de öncü şirket olmaya devam ediyor. Dünyanın en yaygın çevre raporlama sistemine sahip kar amacı gütmeyen Londra merkezli uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Karbon Saydamlık Projesi’nin (Carbon Disclosure Project, CDP) gerçekleştirdiği İklim Değişikliği ve Su Güvenliği programının sonuçları açıklandı. Aydem Yenilenebilir Enerji, prosesinde yaptığı yenilikler ve iyileştirmeler ile birlikte bu yıl katıldığı CDP 2021 İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programı’nda elde ettiği ‘B  Yönetim Seviyesi’ derecesiyle Elektrik Hizmetleri Kategorisi’nin liderleri arasında yerini aldı.

KEHA: “CDP BAŞARIMIZ ŞIRKETIMIZI KARBON NÖTR OLMAYA DAHA DA YAKLAŞTIRMIŞTIR”

Önceki yıla göre proseslerinde yapıkları iyileştirme ve yenilik yatırımlarının CDP’deki başarılarında büyük pay sahibi olduğunu belirten Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, “Sürdürülebilirlik yolculuğumuzun en önemli odaklarından olan iklim değişikliği ile mücadele kapsamında CDP değerlendirmesine büyük önem veriyoruz. Bu yıl CDP’nin iklim değişikliği ve su güvenliği derecelendirmesinde elde ettiğimiz başarı, bizi karbon nötr olma hedefimize bir adım daha yaklaştırmıştır” dedi.

KEHA: “YATIRIMLARIMIZ VE ENERJI VERIMLILIĞI UYGULAMALARIMIZLA DÖNGÜSEL EKONOMIDE YERIMIZI ALMAYA DEVAM EDECEĞIZ”

Ülkemizde hayata geçirilen iklim endeksinde şirketlerin CDP notu ile değerlendirildiğini hatırlatan Ömer Fatih Keha, “İklim endeksi konusunda CDP’de iyi performans gösteren şirketler ön olana çıkmaktadır. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelesinde emisyonlarını azaltan ve sıfırlamayı amaçlayan şirketler, uluslararası yatırımcıların dikkatini çekecek. Aydem Yenilenebilir Enerji olarak, yenilenebilir enerji yatırımlarımız ve enerji verimliliği uygulamalarımızla döngüsel ekonomide yerimizi almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

CDP NEDIR?

CDP, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının işleyiş şeklini değiştirmek üzere çalışır. Kar amacı gütmeyen Londra merkezli uluslararası bir kuruluş olan CDP, halka açık şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullanıldıklarını, faaliyetleriyle sınırlı kaynakların yeniden üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini yatırımcılara raporlamalarına aracılık etmektedir. Bu bağlamda CDP, 110 trilyon dolar varlığı yöneten 590 küresel yatırımcı adına şirketleri iklim değişikliği, su güvenliği ve ormansızlaşma üzerindeki etkilerini yatırımcılara açıklamaya davet ediyor. 2020 yılında küresel piyasaların toplam değerinin %50’sinden fazlasını temsil eden 9 bin 600 şirket CDP soru setlerini kullanarak raporlama yaptı. Son yıllarda ise tüm dünyada, doğrudan doğruya CDP verilerini kullanan endeksler ve fonlar artarken, CDP verilerini kullanan diğer çevresel ve sosyal etkileri de dikkate alan endeksler ve yatırım fonları da giderek yaygınlaşmaktadır.

Editör : Kubilay Y. GERBOĞA / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.