AVDAN PLATFORMU’NDAN KÖMÜR OCAĞI AÇIKLAMASI
251 okunma

AVDAN PLATFORMU’NDAN KÖMÜR OCAĞI AÇIKLAMASI

Denizli’nin Tavas ilçesinde yapılmak istenen açık kömür ocağı işletmesine karşı mücadele eden yöre halkını, Avdan Platformu ziyaret ederek toplantı yapacak. Platform tarafından yapılan açıklamada kömür ocağının yapılması durumunda yaşanacaklar aktarıldı. 

ABONE OL
17/03/2022 09:44
AVDAN PLATFORMU’NDAN KÖMÜR OCAĞI AÇIKLAMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’nin Tavas ilçesinde yaklaşık 3 buçuk milyon metrekarelik alana açık kömür ocağı işletmesi kurulmak isteniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın acele kamulaştırma kararı ile çalışmaların başladığı bölgede vatandaşlar konuyu yargıya taşıdı. Bölge halkı yörede kömür ocağı istemezken çevre örgütleri de konuyla ilgili çalışma yapıyor. Tavas’a bağlı Avdan’da geçtiğimiz senelerde kurulmak istenen termik santrale karşı kurulan Avdan Platformu da kömür ocağına karşı mücadele eden yöre halkını ziyaret ederek halk toplantısı yapacak. Platform tarafından yapılan açıklamada “13 Ocak 2022 tarihinde kömür ocağı işletmesi için linyit çıkarılmak üzere, 3 milyon 764 bin metrekarelik bir alanın acele kamulaştırılması için kararname çıkarılmıştır. Karara yönelik yöre halkının Danıştay’a dava açması sonucunda 15 Mart 2022 tarihinde bilirkişi heyeti değer tespiti için Avdan Bölgesinde incelemede bulunmuştur. Avdan’da kömür ocağının yapılması durumunda, Zeytinlikler ve  tarım alanları kömüre feda edilecek, 4 mahalle kömür madenine feda edilecek, Yaklaşık 3 bin kişi kömür ocağından dolayı yurdundan edilecek ve bu durumdan olumsuz etkilenecek, Bölgedeki Yenidere Çayı, Kemer Barajı, Akçay, sonrasında Büyük Menderes ve Ege Denizi de ortaya çıkacak sonuçlardan direkt olarak etkilenecektir. Kömürü değil yaşamı seçen Avdan halkı tarım alanlarını, geçim kaynaklarını ve yurtlarını korumak, gelecek nesillerin ekolojik hakkına sahip çıkmak adına kömür madeni istemediklerini, acele kamulaştırma kararı ile Türkiye’nin net sıfır karbon hedefine uyumsuz olduğunu dile getirmektedirler. Avdan Platformu olarak 18 Mart Cuma günü saat:14.00’te, yaşamı savunan Avdanlıların yanındayız! Basına ve Yaşamı savunan tüm halkımıza davetimizdir.” denildi.


Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.